Polski Związek Łowiecki to ogólnokrajowa organizacja zrzeszająca polskich myśliwych i koła łowieckie.

Zarząd Okręgowy Elbląg

”Wyżły pod Malborkiem”

W dniu 09-10-2021 na gościnnych terenach strzelnicy ”Trofeum” w Gronajnach, w łowisku KŁ ”Bażant” Malbork, na terenie gospodarstwa rolnego ”Koniecwałd” Kol. Marcina Sarnowskiego (prezesa koła) odbyły się: III Regionalna Ocena Pracy Wyżłów klasy wielostronnej i Testy Hodowlane dla Wyżłów. Organizatorem Oceny i Testów był Zarząd Okręgowy PZŁ w Elblągu i Komisja Kynologiczna ZO PZŁ w Elblągu.

Wszystko rozpoczęło się o godzinie 8 na strzelnicy ”Trofeum” rejestracją psów i odprawą weterynaryjną. Po dokonaniu formalności psy, uczestników, sędziów, asystentów, pomagających stażystów, gości i organizatorów w imieniu Zarządu Okręgowego i Komisji Kynologicznej przywitał przewodniczący komisji Kol. Krzystof Patalon. Po przywitaniu i przedstawieniu składu sędziowskiego omówione zostały sprawy organizacyjne, uczestników podzielono na grupy, które wraz z przydzielonymi sędziami udały się do łowiska.

Ocena pracy i testy odbywały się w łowisku KŁ ”Bażant” Malbork. Dzięki zrównoważonej gospodarce rolnej i łowieckiej, dzięki obecności sródpolnych remiz, zakrzaczeń i oczek wodnych, dzięki prowadzonym od wielu lat wsziedleniom, łowiska koła są zasobne w zwierzynę drobną. Dzięki temu każdy pracujący pies miał ”kontakt” z żywą zwierzyną, a to w pracy i szkoleniu psów jest najważniejsze. Żadne sztuczne aporty i ”bałwanki” nie zastąpią żywej zwierzyny.

Sędzią głównym Oceny i Testów był Kol. Dariusz Spisak. Sędziami, tym razem w międzynarodowym składzie byli: Valdas Lakneris, Vytautas Tamošiūnas, Vytautas Kucevičius, Tadas Razauskas, Vygantas Buzys, Paweł Bednarczyk, Piotr Gołaszewski, Waldemar Paszkiewicz. W pracy i ocenie sędziom pomagali asystenci kynologiczni: Majka Kozłowska, Janina Arczykowska, Vytautas Tamošiūnas jr, Bogdan Marcinowski.

Wymieniając skład sędziowski, trzeba dodać, że sędziowie litewscy jako ”gościniec” przywieźli ze sobą z Litwy, oprócz dobrego humoru i wiedzy ogromny litewski sękacz, który był słodkim poczęstunkiem dla wszystkich obecnych. Nagrodą dla najmłodszego psa uczestniczącego w ocenie i testach była ufundowana przez naszych zagranicznych gości statuetka z poroża łosia. Dziękujemy Koledzy.

Ocena pracy i testy odbywały się zgodnie z obowiązującym Regulaminem Prób i Konkursów Pracy Psów Myśliwskich w pięciu konkurencjach: duże pole, małe pole, włóczka pióro, odszukiwanie zaginionej zwierzyny i konkurencje wodne. Uczestnicy-myśliwi zgodnie z regulaminem obowiązkowo uczestniczyli z bronią, koledzy koleżanki przewodnicy niepolujący dostali asystę w postaci myśliwego z bronią.

Praca psów w łowisku przebiegała dość sprawnie, największy kłopot sprawiało poszukiwanie zaginionej zwierzyny. Po zakończeniu pracy wszyscy zjechali na teren strzelnicy ”Trofeum” gdzie czekał gulasz myśliwski, kiełbasa z grilla, zimne przekąski, kawa, herbata i ”coś słodkiego.

W czasie gdy uczestnicy i sędziowie biesiadowali,  prowadząc gorące rozmowy, sekretariat pracował nad wynikami i dokumentami konkursowymi. W tym miejscu, jako organizatorzy składamy podziękowania dla ”naszej” Oli (Aleksandra Ciesielska) za pomoc w prowadzeniu sekretariatu, wydawaniu posiłków i … za wszystko.

Około godziny 16 odbyło się zakończenie ”kynologicznej soboty” z wyżłami,  sędzia główny, jak zwykle powiedział od siebie ”kilka słów”, ogłoszono wyniki, wręczono zdobyte dyplomy i nagrody.

Komisja Kynologiczna składa podziękowania stażystom zaangażowanym w pomoc przy prowadzeniu konkursu. Pracujący stażyści to: Sandra Makaruk, Roman Typański, Mariusz Gajdamowicz, Robert Mitlewski, Patryk Lipiński, Adam Kapusta, Krzysztof Czerwiński, Kamil Nowiński, Jan Luber, Zbigniew Skonieczny i Kacper Orlikowski.

W przygotowaniu i przeprowadzeniu oceny pracy i testów pracowała Komisja Kynologiczna w składzie: Krzysztof Patalon, Jarosław Breczko, Przemysław Sinko, Bartek Stańczyk i Artur Sowiński.

Do zobaczenia za rok !!! Darz Bór.

Tekst: Artur Sowiński.

Zdjęcia: Sandra Makaruk.

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱