Takie zawody (rangi ogólnopolskiej) organizowane są od dziesięciu lat na terenie Polski południowej (Dolny Śląsk, Małopolska, Podkarpacie, Lubelszczyzna, Kieleckie). Dzięki inicjatywie naszych kolegów ? pasjonatów wabiarstwa nadarzyła się szansa rozpoczęcia takiej aktywności na terenach okręgu elbląskiego PZŁ. Organizatorem głównym imprezy, która odbyła się w miniony weekend jest Klub Wabiarzy PZŁ Sekcja Wabienia Drapieżników, a z jego ramienia kol. Piotr Korczak.
Formułę Mistrzostw oparta jest na jednoczesnym prowadzeniu, w różnych miejscach polowania indywidualnego polującego wabiarza z podprowadzającym, znającym teren myśliwym (bez broni i bez prawa oddawania strzału). Trwające od piątkowego popołudnia zawody składały się z czterech wyjść w różne rewiry OHZ Wydry, KŁ „Darz Bór” Sztum, „Odyniec” Kwidzyn i „Knieja” Kwidzyn. W imprezie udział wzięło 14 wabiarzy z dziewięciu okręgów PZŁ: elbląskiego, gdańskiego, bydgoskiego, ciechanowskiego, warszawskiego, legnickiego, sieradzkiego, nowosądeckiego i tarnowskiego.
Cele imprezy:
1. Redukcja drapieżników (głównie lisy, kuny, norka amerykańska) ? ochrona zajęcy i ptactwa.
2. Propagowanie tradycyjnych metod polowania na wab.
3. Doskonalenie łowieckich umiejętności myśliwych (kamuflaż, wybieranie stanowisk wabienia, obserwacja zachowań drapieżników, oddawanie strzałów do zwierzyny na krótkim dystansie)
4. Dostarczenie materiału badawczego w ramach działań profilaktyki weterynaryjnej
5. Promocja regionu ze szczególnym uwzględnieniem turystyki myśliwskiej.
6. Promocja kół łowieckich współorganizujących mistrzostwa, pozyskiwanie myśliwych komercyjnych przez te koła.
7. Działanie integracyjne.
Bazę mistrzostw stanowiło, dzięki wsparciu Nadleśnictwa Kwidzyn, Leśnictwo Łowieckie Wydry, wykorzystywane do tej pory przez Sekcję Wabienia Drapieżników Klubu Wabiarzy PZŁ do celów szkoleniowych. Koła łowieckie oraz OHZ Wydry udostępniły dla celów imprezy swoje tereny łowieckie oraz zapewniły podprowadzających. Znaczącego wsparcia w zakresie zorganizowania transportu wabiarzy i podprowadzających udzielił Zarząd Okręgowy PZŁ w Elblągu oraz sponsorzy instytucjonalni – Gdańskie Centrum Strzeleckie oraz FHU Czapla z Gdańska i sponsorzy prywatni.
Wabiarze rywalizowali głównie o srebrną odznakę z bursztynami, ale też o puchar i nagrody rzeczowe.
Przygotowywane od wielu miesięcy zawody natrafiły na barierę spowodowaną gwałtownym załamaniem pogody. W ekstremalnie ciężkich warunkach (wiatr w porywach przekraczający 80 km/h) pozyskano sześć lisów.
Zgodnie z regulaminem każdy lis musiał być strzelony śrutem a więc trzeba go było przywabić na odległość 25 metrów. Organizatorzy na miejscu ważyli lisy, mierzyli ich długość i wstępnie dokonywali pomiaru czaszki.
Ze względu na pogodę podsumowanie i rozdanie nagród przeprowadzono w obszernej wiacie Leśnictwa Wydry. Na tę część przybył łowczy okręgowy Zarządu Okręgowego PZŁ w Elblągu kol. Wieńczysław Tylkowski. Wyniki ogłosił główny organizator kol. Piotr Korczak. Rozdano nagrody i wszyscy uczestnicy udali się na zewnątrz, by uczcić ułożoną na pokocie zwierzynę.
Kol. Piotr Korczak podsumowuje I Pomorskie Mistrzostwa w Wabieniu Drapieżników „Bursztynowy Lis” i ogłasza wyniki
Swoje doświadczenie potwierdzili członkowie Sekcji Wabienia Drapieżników: Zbigniew Bereda (ZO PZŁ Warszawa) – lis i liszka, Antoni Wróbel (ZO PZŁ Tarnów) – liszka oraz Marcin Kowalczyk (ZO PZŁ Nowy Sącz) – liszka.
Najdłuższego lisa (118 cm) przywabił i pozyskał po raz pierwszy biorący udział w takiej imprezie Piotr Żelazny (ZO PZŁ Bydgoszcz). Najcięższego lisa (8,0 kg) – również po raz pierwszy startujący Łukasz Formela (ZO PZŁ Gdańsk), a największą czaszkę (wycena wstępna) miał lis zwabiony i pozyskany przez Zbigniewa Beredę (ZO PZŁ Warszawa).
Wszyscy uczestnicy, zarówno wabiarze jak i podprowadzający otrzymali pamiątkowe upominki. Podprowadzający, których praca zaowocowała pozyskaniem lisa przez wabiarza otrzymali wabiki na drapieżniki, aby móc popróbować swoich sił w trudnej sztuce wabienia.
W nocnych przerwach w wabieniu myśliwi znaleźli czas na wymianę doświadczeń w zakresie technik przywabiania drapieżników, a wytrawni wabiarze dzielili się swoimi doświadczeniami z nowymi adeptami tej sztuki przy wyśmienitych potrawach przygotowanych przez Panią Jadwigę Krystkiewicz oraz dźwiękach rogu myśliwskiego kol. Michała Wojtyły.
Czynne zaangażowanie Kół Łowieckich oraz Nadleśnictwa Kwidzyn w organizację tej imprezy nawiązuje do świetnych tradycji łowieckich Powiśla, o czym nie należy zapominać w siedemdziesiątą rocznica założenia pierwszej polskiej organizacji łowieckiej na tych terenach. Wprawdzie impreza miała nazwę I Pomorskie Mistrzostwa w Wabieniu Drapieżników odbywała się na terenach Elbląskiego Okręgu Łowieckiego, który ma swoje tereny w woj. warmińsko – mazurskim ale też w województwiew pomorskim. Ogromne brawa i podziękowania należą się kol. Piotrowi Korczakowi, który miał wszystko na głowie ale zorganizował bardzo udaną imprezę.
Zdjęcia: kol. Michał Wojtyła, kol. Piotr Korczak