4 listopada odbyły się cykliczne już XII zajęcia terenowe pt. „Myśliwi w gospodarce łowieckiej, ekologii i ochrony przyrody” ze studentami Wyższej Szkoły Gospodarki, Wydział Zarządzania i Inżynierii w Malborku.
Od dwunastu lat w okresie jesiennym myśliwi z Wojskowego Koła Łowieckiego nr 259 BAŻANT z Malborka organizują zajęcia terenowe dla studentów Wyższej Szkoły Gospodarki, Wydział Zarządzania i Inżynierii w Malborku. Zbiórka odbyła się na polanie śródleśnej przy miejscowości Węgry w obwodzie koła.
W zajęciach wzięli udział koledzy z BAŻANTA – Tomasz Kozłowski oraz Jerzy Kozłowski a także swoje wsparcie podczas zajęć, jak co roku, okazali kol. Henryk Panasiewicz oraz Diana Krystyna Panasiewicz z Koła Łowieckiego DARZ BÓR ze Sztumu.
Od lewej: kol. Jerzy Kozłowski, kol. Tomasz Kozłowski, kol. Krystyna Panasiewicz oraz kol. Henryk Panasiewicz
Kol. Tomasz Kozłowski – inicjator zajęć
W zajęciach uczestniczyło 80 studentów I roku. Wsparciem dla „pierwszaków” okazali się studenci III roku oraz samorząd studencki, którzy zafascynowani swoimi zajęciami sprzed trzech lat postanowili już kolejny raz towarzyszyć swoim młodszym kolegom.
Podczas zajęć koledzy myśliwi omówili gatunki zwierząt i świata roślinnego w badanym terenie. Przedstawili rolę myśliwych w ochronie i kształtowaniu środowiska naturalnego oraz jaką pełnią rolę w gospodarce łowieckiej.
Kol. Tomasz i kol. Jerzy omówili cel i tematykę zajęć. Studenci podzieleni na zespoły otrzymali zadania do realizacji w terenie. Ich zadaniem było określenie warstw lasu na badanym terenie, czyli: gatunki drzew, podszyt, runo leśne, warstwa mszysta oraz ściółka leśna, jak również odnalezienie miejsc żerowania zwierzyny, obserwacji przyrody i zjawisk w niej zachodzących oraz odnalezienie i liczenie tropów pozostawionych przez zwierzęta. Obszarem zajęć był Rezerwat Przyrody Parów Węgry.
Dla wszystkich uczestników zajęć było jeszcze zadanie specjalne ? odnaleźć w terenie i dostarczyć na miejsce zbiórki topinambur (słonecznik bulwiasty), za co był dodatkowy bonus. To zadanie udało się wykonać trzem zespołom, które odnalazły, zidentyfikowały materiał badawczy i dostarczyli na miejsce.
Zajęcia terenowe rozpoczęły się o godzinie siódmej i trwały do godziny dwunastej, po czym wszyscy uczestnicy zajęć mogli rozgrzać się przy ognisku. Kol. Krystyna z zaciekawieniem studentek i wielu pytań przedstawiła rolę kobiet polujących. Kol. Henryk zdobył słuchaczy czyli studentów, którzy z zapartym tchem słuchali myśliwskich przygód. Studenci delektując się pysznymi kiełbaskami pieczonymi na ognisku dzielili się spostrzeżeniami i refleksjami z przeprowadzonych obserwacji podczas zajęć terenowych.
Zajęcia od lat cieszą się wielkim zainteresowaniem oraz aktywnym udziałem studentów ? osób dorosłych, którzy podczas zajęć i rozmów w gronie myśliwych popierają naszą pasję, rozumieją rolę myśliwych w gospodarce łowieckiej oraz uznają Polski Związek Łowiecki. Kolejne już dwunaste jesienne zajęcia „Myśliwi w gospodarce łowieckiej, ekologii i ochrony przyrody” już za nami. Następne, XIII jesienne zajęcia terenowe za rok. Darz Bór!
Tekst: kol. Tomasz Kozłowski
Foto: Tomasz Kozłowski, Mirosław Lech