Polski Związek Łowiecki to ogólnokrajowa organizacja zrzeszająca polskich myśliwych i koła łowieckie.

Zarząd Okręgowy Elbląg

XI Zajęcia terenowe pt. „Myśliwi w gospodarce łowieckiej, ekologii i ochrony przyrody”

Dnia 5. listopada odbyły się cykliczne już XI zajęcia terenowe pt. „Myśliwi w gospodarce łowieckiej, ekologii i ochrony przyrody” ze studentami Wyższej Szkoły Gospodarki, Wydział Zarządzania i Inżynierii w Malborku.

Od jedenastu lat w okresie jesiennym myśliwi z Wojskowego Koła Łowieckiego nr 259 BAŻANT z Malborka organizują zajęcia terenowe dla studentów Wyższej Szkoły Gospodarki, Wydział Zarządzania i Inżynierii w Malborku. Zbiórka odbyła się na polanie śródleśnej przy miejscowości Węgry w obwodzie koła.

W zajęciach wzięli udział myśliwi z BAŻANTA – kol. Tomasz Kozłowski i kol. Jerzy Kozłowski oraz wsparcie podczas zajęć otrzymali od kol. Henryka Panasiewicza z Koła Łowieckiego DARZ BÓR ze Sztumu oraz Diany kol. Krystyny Panasiewicz.

Koledzy: Jerzy i Tomasz Kozłowscy

Kol. Henryk Panasewicz oraz kol. Krystyna Panasewicz

W zajęciach uczestniczyło 70 studentów I roku. Wsparciem dla pierwszaków okazali się studenci III roku, którzy zafascynowani swoimi zajęciami sprzed trzech lat postanowili już kolejny raz towarzyszyć swoim młodszym kolegom. Podczas zajęć koledzy myśliwi omówili gatunki zwierząt i świata roślinnego w badanym terenie. Przedstawili rolę myśliwych w ochronie i kształtowaniu środowiska naturalnego oraz jaką pełnią rolę w gospodarce łowieckiej.

Kol. Tomasz i Kol. Jerzy omówili cel i tematykę zajęć. Studenci podzieleni na zespoły otrzymali zadania do realizacji w terenie. Ich zadaniem było określenie warstw lasu na badanym terenie, czyli: gatunki drzew, podszyt, runo leśne, warstwa mszysta oraz ściółka leśna, jak również odnalezienie miejsc żerowania zwierzyny, obserwacji przyrody i zjawisk w niej zachodzących oraz odnalezienie i liczenie tropów pozostawionych przez zwierzęta.

Zajęcia terenowe rozpoczęły się o godzinie siódmej i trwały do godziny jedenastej, po czym wszyscy uczestnicy zajęć mogli rozgrzać się przy ognisku, które w profesjonalny sposób rozpalił kol. Henryk. Przy ognisku kol. Krystyna z zaciekawieniem studentek i wielu pytań przedstawiła rolę kobiet polujących. Kol. Henryk zdobył słuchaczy czyli studentów, którzy z zapartym tchem słuchali myśliwskich przygód. Studenci delektując się pysznymi kiełbaskami pieczonymi na ognisku dzielili się spostrzeżeniami i refleksjami z przeprowadzonych obserwacji podczas zajęć terenowych.

Podczas dyskusji przy ognisku, na horyzoncie pojawili się jeźdźcy konni, z klubu jeździeckiego ROTMISTRZ. Tego samego dnia obchodzili dzień św. Huberta, Po przybyciu na polanę, gdzie trwało ognisko zaprezentowali się wszyscy uczestnicy wraz ze swoimi końmi, po czym udali się w miejsce pogoni za lisem. Studenci byli zachwyceni, pięknym przygotowaniem koni do hubertowin, jak i ich właścicieli.

Kolejne już jedenaste jesienne zajęcia Myśliwi w gospodarce łowieckiej, ekologii i ochrony przyrody już za nami, a przed studentami, czas na przygotowanie prezentacji podsumowujących zajęcia zebranego przez Nich materiału podczas zajęć w terenie.

tekst: Tomasz Kozłowski
foto: Marzena Korpak, Mirosław Lech

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱