W dniach 4-5 czerwca 2021 w miejscowości Rakowiec koło Kwidzyna odbyły się warsztaty tropowo – węchowe zorganizowane przez Zarząd Okręgowy PZŁ w Elblągu i Komisję Kynologiczną.
Prelegentką i prowadzącą zajęcia teoretyczne i praktyczne w terenie była Pani Beata Banaszak. Część teoretyczna odbyła się w godzinach porannych pierwszego dnia warsztatów w Gminnym Ośrodku Kultury w Rakowcu, uzupełnieniem teorii był pokaz praktyczny na przyległym terenie. Po południu w leśno – polnych okolicznościach przyrody odbyła się część tropowa warsztatów. Prowadząca warsztaty Koleżanka Beata pokazała podstawy pracy z młodymi psami, sposoby wdrażania psa do pracy po śladzie z wykorzystaniem kwadratu lub trójkąta zapachowego, krótkiej sfarbowanej ścieżki tropowej, kominków zapachowych, itp. Ważnym elementem warsztatów było wprowadzenie w tajniki pozytywnego bodźcowania w układaniu łowieckim psów, omówienie metod szkolenia w rozpoznawaniu i oznaczaniu zapachów, oznajmianie i oszczekiwanie znalezionej zwierzyny.
W związku z wcześniejszą inicjatywą popartą przez Ministerstwo Środowiska i Główny Inspektorat Weterynarii drugi dzień warsztatów przeznaczony był na szkolenie psów do ewentualnego poszukiwania dzików padłych na ASF. Elementami szkolenia były metody układania psów do pracy w łowisku tzw. ”górnym wiatrem”, oznajmianie i oszczekiwanie znalezionej zwierzyny. Podstawą szkolenia była nauka metod ”wdrukowywania” psu zapachu padłego dzika.
Beata Banaszak o sobie: zootechnik, rehabilitant psów, asystent sędziego FCI. Przewodnik psów sportowych. Trzykrotny uczestnik Mistrzostw Świata Agility, Kierownik projektu Lasów Państwowych szkolących psy do wyszukiwania siedlisk pachnicy dębowej. Swoją przygodę z psim sportem zaczynałam od sportów obrończych gdzie mój pies Nauka (owczarek niemiecki) zdobył wyszkolenie POS, IPO III. Wszystkie psy sportowe były szkolone do wielu sportów kynologicznych i do filmów. Startowały w zawodach PT, dogdancing, zaprzęgach, agility, frisbee, flyball, obedience, pasieniu. Zdobywały tytuły Mistrza Polski PT, Mistrza Polski Flyball, Mistrza Polski Agility, Mistrza Czech Dogdancing i wiele innych. Moje cztery border collie mają klasę working w pasterstwie, jeden z nich ma dodatkowo certyfikat psa do wyszukiwania siedlisk pachnicy dębowej.
Gośćmi pierwszej części warsztatów byli: członek ZO Kol. Stanisław Kozłowski i Przewodniczący Oddziału ZKwP w Bydgoszczy Kol. Leszek Siejkowski (Sędzia międzynarodowy eksterieru i prób pracy psów myśliwskich) Z ramienia Komisji Kynologicznej w warsztatach uczestniczyli Koledzy: Krzysztof Patalon z psem rasy wachtelhund, Bartek Stańczyk z gończym polskim i Artur Sowiński z posokowcem.
W imieniu ZO i KK szczególne podziękowania składamy na ręce Pani Anny Patalon za przygotowanie posiłków. Było DUŻO i SMACZNIE 😉 oraz Kol. Ewy Breczko (stażystki z KŁ ”Borsuk Rakowieckie Pole”) za pomoc w przeprowadzeniu warsztatów.
Tekst: Artur Sowiński
Zdjęcia: Krzysztof Patalon, A.S.