Polski Związek Łowiecki to ogólnokrajowa organizacja zrzeszająca polskich myśliwych i koła łowieckie.

Zarząd Okręgowy Elbląg

V. Piknik – Pies w tradycji i kulturze łowieckiej 17.06.2017

Na strzelnicy myśliwskiej w Gołąbkach odbył się 17 czerwca br. V. Piknik szkoleniowy „Pies w kulturze i tradycji łowieckiej”. Impreza cyklicznie realizowana na terenie Gdańskiego i Elbląskiego Okręgu PZŁ, tym razem odbyła się na „terenie” elbląskim a współorganizowały ją: Komisja Kynologiczna i Komisja Kultury EORŁ.

Piknik sfinansowały: Zarząd Okręgowy PZŁ w Elblągu i Braniewsko – Pasłęcki Bank Spółdzielczy w Pasłęku, który objął patronat nad imprezą. Z ramienia Banku przybył członek Zarządu Pan Wiesław Grzanka oraz przewodniczący Rady Nadzorczaj i zarazem członek Komisji Kultury EORŁ kol. Krzysztof Bieniuk.

Przybywającym na strzelnicę uczestnikom wręczano pamiątkowy znaczek button. Wśród gości szczególnie serdecznie witaliśmy koleżanki i kolegów z Gdańska, którym przewodził przewodniczący Komisji Kultury Gdańskiej ORŁ kol. Ryszard Mazurowski.

Kol. Ryszard Mazurowski z małżonką

Koledzy: Dariusz Kaczor i Tadeusz Michalak

Od lewej: kol. Krzysztof Bieniuk, Pan Wiesław Grzanka, kol. Andrzej Czapliński i kol. Grzegorz Orłowski – prezes KŁ. „Bóbr” w Pasłęku, właściciela strzelnicy w Gołąbkach

Kol. Piotr Kubera w rozmowie z kolegami: Czesławem Błażewiczem, Januszem Bojarczukiem i Piotrem Bojarczukiem – sygnalistami myśliwskimi

Z prawej kol. Wacław Giecewicz – członek Komisji Kultury EORŁ

Wśród gości widzieliśmy ponadto: łowczego okręgowego kol. Wieńczysława Tylkowskiego, międzynarodowych sędziów kynologicznych Leszka Siejkowskiego oraz Witolda Tęgowskiego, kol. Piotra Radomskiego – wiceprzewodniczącego Komisji Kynologicznej ORŁ w Gdańsku, sokolnika kol. Andrzeja Miłosza oraz wabiarza kol. Łukasza Piepiórkę.

Sygnał „Zbiórka myśliwych” zaprosił uczestników Pikniku na otwarcie imprezy. Prowadzącymi byli kol. Paweł Koreń – wiceprzewodniczący Komisji Kultury EORŁ i kol. Krzysztof Utrysko – przewodniczący Komisji Kynologiznej EORŁ. Po przywitaniu gości i uczestników poproszono łowczego okręgowego kol. Wieńczysława Tylkowsiego o otwarcie V. Pikniku „Pies w kulturze i tradycji łowieckiej”.

Kol. Wieńczysław Tylkowski otwiera Piknik

Bohaterami Pikniku były psy norowce ale uczestnicy przybyli ze swoimi pieskami różnych ras. Były więc typowe norowce jak jamnik króliczy, jamnik szorstkowłosy czy welsh teriery czyli teriery walijskie, ale też posokowce bawarskie, beagle, gończe polskie, wyżeł waimarski, bassety gaskońskie i płochacz niemiecki. Kol. Krzyś Utrysko zaprezentował swojego nowego pupila młodego basseta gaskońskiego.

Następnie zabrał głos przewodniczący Komisji Kultury ORŁ w Gdańsku kol. Ryszard Mazurowski, który przypomniał, że Pikniki to efekt współpracy Gdańska z Elblągiem i za tę współpracę Okręgowa Rada Łowiecka w Gdańsku nadała kolegom Andrzejowi Czaplińskiemu i Bolesławowi Szatrańskiemu odznaczenia Zasłużony Dla Łowiectwa Ziemi Gdańskiej.

Medal odbiera kol. Andrzej Czapliński

Medal odbiera kol. Bolesław Szatrański

Z kolei prowadzący koledzy: Krzyszto Utrysko i Paweł Koreń przypięli odznaki „Pies w kulturze i tradycji łowieckiej” gościom: Leszkowi Siejkowskiemu, Witoldowi Tęgowskiemu, Andrzejowi Miłoszowi, Łukaszowi Piepiórce, Piotrowi Kuberze oraz Wiesławowi Grzance.

Zabrzmiał sygnał „Psia fanfara” i przystąpiono do prezentacji. Rewelacyjny pokaz wykonał sokolnik kol. Andrzej Miłosz, który przywiózł cztery fantastycznie ułożone sokoły a prawdziwą „gwiazdą” była maleńka pustułka amerykańska. Również opowieść jaką wiódł kol. Andrzej była bardzo zajmująca.

Kol. Andrzej Miłosz

Pustułka amerykańska

Każdy chciał sobie zrobić zdjęcie z pustułką amerykańską a on, bo to był samczyk, cierpliwie pozował. Pozostałe sokoły również ze stoickim spokojem czekały na swoją prezentację.

Pokaz był rewelacyjny i wzbudził ogromne zaintereswanie. Dziękujemy kol. Andrzejowi za zaprezentowanie swoich ptaków łowczych, które wykorzystuje chroniąc lotnisko wojskowe.

Następnym prelegentem był międzynarodowy sędzia kynologiczny kol. Lesze Siejkowski, który opowiadał o pracy w łowisku z norowcami i ochronie zwierzyny drobnej. Był to interesujący wykład o zapomnianej trochę sztuce polowania z norowcami, wsparty pokazem w zagrodzie króliczej i lisiej.

Kol. Leszek Siejkowski

Najpierw wysłuchaliśmy interesującego wykładu teoretycznego. Kol. Leszek Siejkowski przwiózł ze sobą córkę, też myśliwą, i wnuczkę oraz dwa jamniki: króliczego i szorstkowłosego.

Pokaz w zagrodzie

Dwie godziny szybko minęły i przyjechał catering. Koło Gospodyń Wiejskich z Aniołowa i jego przewodnicząca a zarazem myśliwa kol. Danuta Jasek przygotowały pyszne jedzenie: chleb ze smalcem i ogórkiem, rosół z wiejskiej kury, ziemniaki z kotlecikami, surówki a na deser pyszne ciasto i kawę. Dziękujemy Pani Danusiu.

Po obiedzie międzynarodowy sędzia kynologiczny kol. Witold Tęgowski wygłosił pogadankę na temat wzbudzania pasji łowieckiej wśród psów myśliwskich a kol. Łukasz Piepiórka wykonał pokaz wabienia drapieżników.

Kol. Witold Tęgowski

Kol. Łukasz Piepiórka

Na zakończenie chętne Diany rywalizowały w konkursie strzeleckim. Trzy strzały do sylwetki rogacza z odległości 100 metrów. Panie, które startowały w zawodach to: Adrianna Kaczor, Marta Rekść, Kasia Koreń, Anna Rybarczyk, Barbara Michalak i Małgorzata Bojarczuk. Zawody odbywały się o Puchar – Diany Snajpera, ufundowany przez prezesa Braniewsko – Pasłęckiego Banku Spółdzielczego. Sędzią tej konkurencji był kol. Piotr Kubera – sędzia strzelectwa myśliwskiego.

Kol. Piotr Kubera przeprowadza instruktaż przed strzelaniem

Po podliczeniu wyników Puchar – Diany Snajpera zdobyła Pani Marta Rekść i otrzymała go z ręki Pana Wiesława Grzanki – członka Zarządu Braniewsko – Pasłęckiego Banku Spółdzielczego.

Piknik dobiegał końca. Wszystko było dopięte na ostatni guzik. Dopisała pogoda, byli ciekawi prelegenci i doskonałe jedzenie. Po raz kolejny nie dopisali do końca myśliwi a zwłaszcza kandydaci łowieccy. Kol. Piotr Radomski skwitował to jednym zdaniem „Na takie imprezy przyjeżdżają tylko prawdziwi wariaci”. Tych „wariatw” było około sześćdziesięciu. Organizatorzy dziękują wszystkim kolegom, którzy pomogli przy organizacji imprezy. Dziękujemy sponsorom i prelegentom. Jesienią spotkamy się na terenie gdańskim. Darz Bór ! i Chwal Ćwik !

Było to jednak fajne spotkanie kolejne z cyklu Pies w kulturze i tradycji łowieckiej”.

Do zobaczenia

Fotografie: kol. Tadeusz Michalak, kol. Paweł Koreń

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱