Polski Związek Łowiecki to ogólnokrajowa organizacja zrzeszająca polskich myśliwych i koła łowieckie.

Zarząd Okręgowy Elbląg

Pies w tradycji i kulturze łowieckiej – Piknik szkoleniowy Gołąbki 2016 r.

III edycja pikniku myśliwskego „Pies w Tradycji i Kulturze Łowieckiej”, już za nami. Tym razem spotkanie myśliwych, stażystów oraz sympatyków łowiectwa odbyło się w Gołąbkach, na terenie strzelnicy myśliwskiej koła łowieckiego „Bóbr” w Pasłęku dnia 23 lipca 2016 r.

Przybywają goście z Gdańska

Punktualnie o godzinie 10:00 sygnałem „Zbiórka myśliwych” rozpoczęto imprezę. Prowadzący kol. Paweł Koreń – wiceprzewodniczący Komisji Kultury EORŁ oraz Krzysztof Utrysko – przewodniczący Komisji Kynplogicznej EORŁ przywitali przybyłych gości: wiceprezesa Gdańskiej Okręgowej Rady Łowieckiej kol. admirała Jędrzeja Czajkowskiego, kol. Kazimierza Kroskowskiego – członka Komisji Kultury Naczelnej Rady Łowieckiej, kol. Ryszarda Mazurowskiego – przewodniczącego Komisji Kultury GORŁ, łowczego okręgowego kol. Wieńczysława Tylkowskiego, sekretarza EORŁ kol. Przemysława Szkutnika oraz wszystkich przybyłych na imprezę uczestników.

Koledzy: Paweł Koreń i Krzysztof Utrysko

Honorowym gościom wręczono okolicznościowe odznaki Pies w Tradycji i Kulturze Łowieckiej autorstwa Piotra Radomskiego.

Kol. Jędrzej Czajkowski – wiceprezes gdańskiej ORŁ

Kol. Wieńczysław Tylkowski – łowczy okręgowy z Elbląga

Kol. Przemysław Szkutnik – sekretarz EORŁ

Kol. Kazimierz Kroskowski z Gdańska – członek Komisji Kultury NRŁ

Po oficjalnym otwarciu imprezy przez łowczego okręgowego kol. Wieńczysław Tylkowskiego, prowadzenie przejął kol. Krzysztof Utrysko omawiając rasy psów przybyłych na spotkanie. Na wybiegu, z przewodnikami, prezentowały się rasy psów: gończy polski, ogar polski, posokowce bawarskie, teriery, terier airdale, jamniki szorstkowłose, beagle, wyżeł weimarski oraz pudel królewski. Atrakcją pokazu były charty polskie, rosyjskie i tajguny kirgiskie. Przewodniczka chartów, kol. Monika Stogowska w przepięknym kontuszu szlacheckim i kol. Dagmara Kierul opowiadały o historii i użytkowości tej rasy w Polsce i na świecie za co w tym miejscu serdecznie dziękujemy. Była to niewątpliwie jedna z większych atrakcji pikniku.

Uroczyste otwarcie pikniku

Kol. Krzysztof Utrysko prowadził część kynologiczną

Charty psy polujące od wieków i ich przewodniczka kol. Monika Stogowska

Jedną z metod stosowanych w szkoleniu psów we wzbudzaniu pasji łowieckiej jest trening na skórze – makiecie dzika. Każdy z uczestników mógł sprawdzić jak jego podopieczny reaguje na tą metodę szkolenia. Następnie kol. Dagmara Kierul udzielała wskazówek jak z psem ćwiczyć apel. Praktyczne porady i pokaz wzbudził spore zainteresowanie. Każdy mógł sprawdzić w praktyce jak podane wskazówki działają na podopiecznego.

Najbardziej zajadle atakował makietę dzika … najmniejszy i najmłodszy pies czyli jamnik szorstkowłosy

Airdale terier wolał być od tego dziwnego dzika z daleka

Kol. Dagmara Kierul (stoi) udzielała wskazówek jak z psem ćwiczyć

Kol. Paweł Koreń i jego posokowce bawarskie

Psie piękności

Posokowiec bawarski

Beagle

Sznaucerki miniaturowe

Jamnik szorstkowłosy

Pudel królewski

Airdale terier

Wyżeł waimarski

Po zakończonym bloku kynologicznym, rozpoczął się blok łowiecki. Z wabikiem nie tylko na lisa – pod takim hasłem kol. Piotr Korczak rozpoczął gawędę o wabieniu zwierzyny nie tylko w celach łowieckich ale także na użytek amatorów eskapad fotograficznych. Przebogate akcesoria oraz wiedza prowadzącego skupiła na wykładzie największą ilość słuchaczy. Praktyczne wskazówki dotyczące wabienia zwierzyny oraz wybrane przykłady z praktyki spowodowały gorącą dyskusję w kuluarach prowadzącego z zainteresowanymi myśliwymi. Komisja Kultury już teraz zapowiada ścisłą współpracę z Klubem Wabiarza, reprezentowanym przez kol. Piotra Korczaka, poprzez promowanie wiedzy jak i metod wabienia na terenie elbląskiego okręgu PZŁ.

Kol. Paweł Koreń prowadził część łowiecką

Kol. Piotr Korczak

Kol. Henryk Panasiewicz próbuje swoich sił w wabieniu

Róg myśliwski w tradycji łowieckiej w polowaniu z psami – to następny temat, spotkania, którego prelegentem był kol. Kazimierz Kroskowski członek Komisji Kultury Naczelnej Rady Łowieckiej. Przybliżył historię sygnałów łowieckich, które w początkowym okresie rozwoju sygnalistyki były przeznaczone dla psów. Mistrzowskie zadęcie na rogu bawolim sygnałów łowieckich, pozwoliło choć na trochę poczuć pradawny zew polowania w kniei.

Kol. Kazimierz Kroskowski

Oprawę muzyczną biesiady w trakcie jej trwania zapewniał zespół muzyczny pod kierunkiem Czesława Błażewicza z Elbląga – członka Komisji Kultury EORŁ i Kazimierza Kroskowskiego wraz z koleżanką i kolegami z okręgu gdańskiego w pięcioosobowym składzie. Pokazali oni mistrzowski kunszt muzyczny.

Ostatni, trzeci blok szkoleniowy, promował strzelectwo. Strzelnica przepustką w knieję pod takim tytułem kol. Piotr Niemiec – przesympatyczny instruktor strzelectwa sportowego Komisji Strzeleckiej EORŁ, wprowadzał uczestników w tajniki i zasady strzelectwa. Atrakcją tej części szkolenia była możliwość oddania strzału do stojącej makiety zająca przez uczestników nie będących członkami PZŁ. Prym wiodły panie, które pod bacznym okiem kol. Piotra mogły po raz pierwszy zmierzyć się z dubeltówką. Wszyscy obecni myśliwi jednogłośnie stwierdzili, że potencjał strzelecki u pań jest, zachęcając do wstąpienia w szeregi PZŁ.

Podczas imprezy gości poczęstowano pyszną grochówką i gorącą kiełbaską, Ugasić pragnienie było można kawą, herbatą i zimnymi napojami.

Migawki z imprezy

Kol. Wiesław Bucki

Kol. Tadeusz Michalak – członek Komisji Kultury EORŁ

Koledzy: Przemysław Szkutnik i Bolesław Szatrański

Z kronikarskiego obowiązku składamy podziękowania za przygotowanie imprezy Andrzejowi Czaplińskiemu – przewodniczącemu Komisji Kultury EORŁ oraz kol.kol. Czesławowi Bałażewiczowi, Tadeuszowi Michalakowi, Wacławowi Giecewiczowi, Andrzejowi Mularczykowi, Bolesławowi Szatrańskiemu, Tomaszowi Kozłowskiemu – członkom Komisji Kultury. Kolegom z Komisji Kynologicznej EORŁ kol.kol. Krzysztofowi Utrysko, Arturowi Sowińskiemu, Danielowi Nowickiemu, Andrzejowi Rynkowskiemu, Januszowi Pokrątka oraz gospodarzom obiektu kolegom z koła łowieckiego „Bóbr” w Pasłęku jak i Zarządowi Okręgowemu PZŁ w Elblągu. Dziękujemy kolegom z Gdańska, kynologom i sympatykom łowiectwa. Dziękujemy Paniom: Monice Stogowskiej i Dagmarze Kierul oraz kolegom: Piotrowi Korczakowi, Piotrowi Niemiec, Markowi Goerick.

Niech podsumowaniem będą słowa wiceprezesa gdańskiej ORŁ kol. Jędrzeja Czajkowskiego „więcej takich imprez, zwłaszcza dla stażystów łowieckich”.
Na kolejną imprezę Pies w Tradycji i Kulturze Łowieckiej zapraszamy już dziś do Koła Łowieckiego „Szarak” w Tczewie, do Bukowcu w dniu 1 października 2016 na godzinę 10:00.

Paweł Koreń – wiceprzewodniczący Komisji Kultury EORŁ

Foto: Tadeusz Michalak, Tomasz Kozłowski, Wiesław Bucki, Bolesław Szatrański, Piotr Korczak.

Więcej fotografii w Galerii

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱