Małymi krokami zbliża się koniec semestru letniego dla studentów Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy, Wydziału Zarządzania i Inżynierii w Malborku. 16 maja podsumowaniem zajęć z przedmiotu Ochrona Środowiska Naturalnego były zajęcia terenowe w obwodzie Wojskowego Koła Łowieckiego nr 259 BAŻANT z Malborka.
Wykładowca a zarazem członek Koła „Bażant” kol. Tomasz Kozłowski przeprowadził zajęcia w terenie podsumowując zajęcia audytoryjne. Studenci podzielili się na grupy i ruszyli w teren. Wykładowca podczas dwugodzinnego spaceru opowiadał o roślinności, ochronie przyrody na terenie Rezerwatu Parów Węgry oraz o roli myśliwych w gospodarce łowieckiej.
Podczas spaceru studenci mogli podziwiać wiosenną zieleń w lesie, na łąkach i polach. Omówione zostały liczne gatunki drzew, które występują w rezerwacie, między innymi: buki, dęby – najokazalsze mają ponad 400 lat i robią wrażenie, lipy, świerki, brzozy i modrzewie. „Parów Węgry” stanowi malowniczą dolinę erozyjną charakterystyczną dla krajobrazu Wysoczyny Pojezierza Iławskiego i Doliny dolnej Wisły, a występujące tu zbocza cechują się zmiennym nachyleniem (do 40%).
Podczas spaceru studenci napotkali również urządzenia łowieckie jak ambony, paśniki, lizawki, omówione zostało zagadnienie bytowania zwierząt łownych w środowisku naturalnym. Grupa studentów napotkała na swojej drodze, wiele tropów zwierząt, które zostały szczegółowo omówione przez wykładowcę.
Po zakończonych w minionym semestrze zajęciach audytoryjnych studenci mieli możliwość praktycznie tzw. ścieżką edukacyjną obserwować środowisko naturalne w praktyce. Po długim spacerze wszystkie grupy spotkały się na polanie Gospodarstwa Rolnego „Konpol”, dzięki współpracy Uczelni z WKŁ nr 259 BAŻANT i jak zawsze popierającego takie inicjatywy Prezesa Koła Marcina Sarnowskiego mogli odpocząć przy ognisku i skosztować upieczonych przez siebie kiełbasek. Mgr inż. Tomasz Kozłowski podsumował zajęcia terenowe – a studenci jednogłośnie stwierdzili, że były bardzo udane. Pogoda również dopisała i przyjemne z pożytecznym połączono na łonie natury. Co roku studenci biorą udział w zajęciach terenowych w obwodach Bażanta jesienią. W tym roku po raz pierwszy zainicjowano również wiosenne zajęcia w terenie.
Zajęcia audytoryjne połączone z zajęciami terenowymi są bardzo istotne, gdyż studenci nie tylko uczą się teorii, ale mogą nabytą wiedzę w murach Uczelni poprzeć praktycznymi zajęciami w środowisku naturalnym pięknego krajobrazu w szczególności w najpiękniejszym okresie kwitnącej wiosny.
Materiał nadesłał kol. Tomasz Kozłowski