Po raz pierwszy w Elbląskim Okręgu PZŁ jedna z komisji oceniającej prawidłowość odstrzału rogaczy pracowała w Bazie Myśliwskiej KŁ. „Szarak” z Gdańska. Wspomniane koło jest kołem zamiejscowym ale posiadającym obwód łowiecki na terenie Elbląskiego Okręgu PZŁ.
Łowczy KŁ. kol. Waldemar Rumiński zaproponował by komisja oceniająca parostki pozyskane w rejonach Nadleśnictw Kwidzyn i Susz pracowała na terenie zamiejscowego koła i zaprosił, dnia 20 października br., do budowanej z pietyzmem Bazy Myśliwskiej KŁ. „Szarak” w Gdańsku, w Julianowie – Kolonia Gąski 7.
Baza Myśliwska powstaje od kilku lat. Zbudowana z kontenerów, które obudowano drewnem i powoli, siłami myśliwych z „Szaraka”, jest upiększana i rozbudowywana. Już teraz robi duże wrażenie.
Łowczy KŁ. „Szarak” w Gdańsku – kol. Waldemar Rumiński
Trzeba przyznać, że kol. Waldemar Rumiński i całe jego koło zorganizowało ocenę pozyskanych parostków z wyjątkowym rozmachem. Na przybywających, z trofeami, myśliwych czekała gorąca kawa, herbata, ciasta, kiełbaski a nad ogniskiem dopiekał się dzik.
Na uroczyste otwarcie oceny rogaczy wezwała kol. Małgorzata Zabawa sygnałem „Zbiórka myśliwych”.
Kol. Tomasz Kozłowski – członek Komisji Kultury EORŁ
Kol. Małgorzata Zabawa z KŁ. „Dzik” w Suszu
Po sygnale „Powitanie” głos zabrał gospodarz kol. Waldemar Rumiński, który powitał przybyłych na ocenę myśliwych, komisję oceny i zaproszonych gości, wśród których był członek EORŁ, przewodniczący Komisji Kultury kol. Andrzej Czapliński.
Kol. Andrzej Czapliński – przewodniczący Komisji Kultury EORŁ
Kol. Waldemar Rumiński
Następnie głos zabrał kol. Zbigniew Trzaska, który omówił zasady i kryteria oceny oraz przedstawił członków komisji oceniającej prawidłowość odstrzału rogaczy w 2016 r.
Kol. Zbigniew Trzaska – przewodniczący komisji oceny
W komisji oceniającej obok kol. Zbigniewa Trzaski zasiedli koledzy: Jacek Grzebisz, Marian Kurpiński, Tomasz Janiuk, Waldemar Rumiński, Dariusz Krystkiewicz oraz asystenci: Daniel Nowicki i Jerzy Czubiński.
Komisja oceny
Odprawa komisji oceny
Kol. Małgorzata Zabawa z KŁ. „Dzik” Susz. Waga parostków 490 g. – typowane do wyceny medalowej
Kol. Tomasz Kozłowski KŁ. „Bażant” Malbork. Waga parostków 446 g.
Parostki pozyskane przez kol. Czesława Kosobuckiego. Waga 337 g. – myłkus
Kol. Łukasz Cynacewicz z KŁ. „Dzik” Susz. Waga parostków 500 g.
Kol. Edward Gadecki KŁ. „Dzik” Susz. Waga 555 g. – wielotykowiec
Przez cały czas trwania oceny parostków koleżanki Diany dbały o karmienie myśliwych przeróżnymi smakołykami. Kol. Andrzejowi Czaplińskiemu bardzo smakowały pyszne racuchy.
Diany – myśliwe, od lewej: Krystyna Panasewicz, Małgorzata Zabawa i Martyna Błachuta
Kol. Krzysztof Słowiński
Diana, kol. Olimpia Mosakowska w towarzystwie kol. Edwarda Bednarskiego – łowczego KŁ. „Knieja” Kwidzyn
Parostki kol. Grzegorza Zająca z KŁ. „Dzik” Malbork. Waga 490 g.
Kol. Jan Nadolski z KŁ. „Dzik” Susz. Parostki, formia nieregularnego ósmaka, waga 400 g.
Kol. Roman Waliszewski z KŁ. „Dzik” Susz. Myłkus, waga 430 g.
Karol Panasewicz prezentuje myłkusa pozyskanego przez jego ojca Artura, myśliwego KŁ. „Darz Bór” ze Sztumu. Waga parostków 368 g.
Kol. Zbigniew Kołodziejski z KŁ. „Dzik” Susz. Waga parostków 515 g.
Kol. Marian Piecek – podłowczy KŁ. „Knieja” Stary Dzierzgoń prezentuje „gwiazdę wieczoru” …
Wielotykowiec pozyskany przez kol. Marcina Maślanka z KŁ. „Knieja” Stary Dzierzgoń
Waga 591 g.
W sumie wyceniono 440 szt. parostków, w tym 143 szt. w I klasie i 297 szt. w II klasie.
Po zakończeniu oceny okazało się, że organizatorzy przygotowali dla wszystkich, którzy pozostali … biesiadę myśliwską. Na stołach było pysznie i bogato.
Na biesiadę myśliwską przybył wójt gminy Prabuty Pan Marek Szulc
Gorące podziękowanie za tak fantastyczne przygotowanie oceny prawidłowości odstrzału rogaczy w Julianowie, na ręce łowczego KŁ. :Szarak” w Gdańsku kol. Waldemara Rumińskiego, złożyl przewodniczący komisji oceny kol. Zbigniew Trzaska. Gdańscy koledzy okazali się sympatyczni i życzliwi. Dziękujemy za takie przyjęcie. Powstająca Baza Myśliwska dobitnie świadczy o dobrej atmosferze panującej w kole, żaangażowaniu i koleżeńskości. Życzymy kolegom z „Szaraka” aby w nowym sezonie polowań zbiorowych św. Hubert objął ich swoją opieką a łowiska sypały dużymi rozkładami. Darz Bór !!!
Więcej fotografii w Galerii
fot. kol. Tomasz Kozłowski, kol. Tomasz Janiuk, kol. Andrzej Czapliński
Uwaga !!!
Koledzy, którzy z różnych względów nie dostarczyli parostków na ocenę, winni dostarczyć je do Zarżądu Okręgowego PZŁ w Elblągu w nieprzekraczalnym terminie do 5 listopada 2016 r.