Nominacja Łowczego Krajowego
W siedzibie Polskiego Związku Łowieckiego na Nowym Świecie, odbyło się uroczyste powitanie Pawła Lisiaka jako Łowczego Krajowego. Obok przedstawicieli władz związku na uroczystości obecni byli minister Michał Woś, sekretarz stanu, Małgorzata Golińska oraz dyrektor departamentu leśnictwa, Jacek Sagan.
PZŁ musi mówić jednym głosem
Ten dzień jest dniem szczególnym w historii Polskiego Związku Łowieckiego. Bo oto po raz pierwszy w naszych skromnych progach mamy przyjemność i zaszczyt gościć dwóch ministrów rządu polskiego na nominacji nowego łowczego krajowego w myśl nowej specustawy. Jest to moment bardzo szczególny. Przed nami wiele wyzwań. Największym jest doprowadzenie do sytuacji, w której Polski Związek Łowiecki, zrzeszający ponad. 130 tys. myśliwych, mówi jednym głosem podkreślał prezes Naczelnej Rady Łowieckiej, Rafał Malec.
Prezes NRŁ wręczył nowemu Łowczemu Krajowemu list gratulacyjny oraz symbolicznie, przekazał klucze do biura.
Łowczy z pasją
Staje przed Państwem nowy Łowczy Krajowy, dla którego łowiectwo i myślistwo jest absolutną pasją. Wiemy ile poświęcił, z ilu rzeczy zrezygnował, jakie miał inne perspektywy i wyzwania, możliwości przed sobą, a zdecydował się wziąć na siebie tą gigantyczną odpowiedzialność mówił podczas uroczystości minister Michał Woś, zwracając uwagę na kompetencje Pawła Lisiaka.
Bardzo się cieszę, że nowy Łowczy Krajowy ma gigantyczne doświadczenie menadżerskie, świetnie zarządza ludźmi i świetnie radzi sobie z finansami, ale też ma głowę pełną pomysłów na sferę zewnętrzną, czyli na wizerunek Polskiego Związku Łowieckiego, ale i na tą sferę wewnętrzną. Wszyscy jesteśmy przekonani, że sobie poradzi dodał minister i zapewnił swoje wsparcie dla nowo wybranego łowczego.
Minister Woś jednocześnie podkreślał, że liczy na porozumienie w naszej organizacji.
Absolutnie fundamentalne jest zachowanie jedności w całym związku łowieckim. Nie chcemy tego, żeby prywatne ambicje zwyciężały nad dobrem myślistwa w Polsce, nie chcemy tego, żeby wzajemne grupki czy koterie różnymi metodami próbowały siebie wzajemnie zwalczać. Polski Związek Łowiecki musi, jeśli chce przetrwać, zachować jedność wewnętrzną. Członkowie muszą ze sobą współpracować, nie tylko grzecznościowo tytułować siebie per kolega, ale naprawdę tworzyć tą jedność, bo bez tej jedności państwo nie przetrwają. Wszyscy wspólnie dbajmy o to, żeby polski model myślistwa się umacniał i dobrze funkcjonował mówił minister w imieniu swoim i sekretarz stanu, Małgorzaty Golińskiej
Bierzmy się do pracy
Jestem pierwszym Łowczym Krajowym, którego wybrał Pan Minister w związku z tym, zobowiązuję się do pełnienia zadań, które będą z korzyścią zarówno dla Państwa Polskiego, jak i dla związku zapewniał Paweł Lisiak i podziękował ministrowi za zaufanie, podkreślając, że wybór nowego Łowczego Krajowego spośród członków Naczelnej Rady Łowieckiej jest przepięknym gestem w kierunku myśliwych, którzy oddolnie wybierają do Rady swoich przedstawicieli.
Paweł Lisiak podziękował również swojej rodzinie za wsparcie jego łowieckiej pasji. Chcę podziękować mojej rodzinie. Gdyby nie ona, nie byłoby mnie tu. To dzięki niej mogłem realizować moją wielką pasję, która dla mnie jest misją zaznaczył.
Łowczy Krajowy słowa podziękowania skierował również w stronę rodzimego koła łowieckiego. Chcę podziękować moim kolegom z koła łowieckiego. Tam przechodziłem całą drogę, od stażu, gdzie kilka lat pracowałem na korzyść tego koła, zdałem egzamin wewnętrzny, tam objąłem funkcję prezesa i myślę, że zmieniłem jego obraz. Dziękuję kołom z powiatu, z którymi współpracuję non stop, całej organizacji kaliskiej i wszystkim myśliwym.
Uroczystość nowy Łowczy Krajowy zakończył jednym celnym zdaniem: Bierzemy się do pracy! Darz Bór!?
Sylwetka
Paweł Lisiak jest myśliwym i członkiem Polskiego Związku Łowieckiego od 1992 r., z uprawnieniami selekcjonerskimi od 1995 r. Związany jest z KŁ nr 3 Knieja Krotoszyn, którego jest prezesem (od 2010 r.) i delegatem na Zjazd Okręgowy (od 2010 r. ).
Pasją Łowczego jest kynologia. Od 1997 r. pełni funkcję przewodniczącego Komisji Kynologicznej w Zarządzie Okręgowym w Kaliszu, od 2005 r. jest kwalifikowanym instruktorem kynologii, a od 2019 r. przewodniczącym Komisji Kynologicznej Naczelnej Rady Łowieckiej.
Paweł Lisiak został odznaczony Złotym (2016 r.), Srebrnym (2011 r.) i Brązowym (2001 r.) Medalem Zasługi Łowieckiej; medalem za Zasługi w Rozwoju Wielkopolskiego Łowiectwa (2005 r.) oraz tytułem Zasłużony dla Łowiectwa Kaliskiego (2000 r.).
Od 2018 r. jest członkiem Naczelnej Rady Łowieckiej, wcześniej (od 2010 r. ) pełnił funkcję członka Okręgowej Rady Łowieckiej.
Pochodzi z Krotoszyna (woj. Wielkopolskie). Posiada wykształcenie wyższe. Jest dyrektorem firmy MAHLE Polska Sp. z.o.o. w Krotoszynie. Prywatnie mąż i ojciec dwójki dzieci.
Tekst: za PZŁ ZG Warszawa