Po raz czwarty, 17 maja br. odbył się Akademicki Festiwal Nauki na Wydziale Zarządzania i Inżynierii Wyższej Szkoły Gospodarki w Malborku.
Jak co roku na jednym z warsztatów pod tytułem „Zwierzęta w lesie i na polach – Myśliwi w gospodarce łowieckiej – aspekty ekologii i ochrony środowiska naturalnego” wystąpili koledzy myśliwi w składzie: Andrzej Czapliński – przewodniczący Komisji Kultury EORŁ, Tadeusz Michalak – sekretarz Komisji Kultury EORŁ, Tomasz Kozłowski – członek Komisji Kultury EORŁ, Henryk Panasiewicz, Krystyna Panasiewicz, Wiesław Bucki oraz kol. Jerzy Kozłowski, który w zasadzie był przez chwilę, ponieważ nagle musiał opuścić naszą ekipę udając się do Warszawy.
Ostatnie chwile przed wykładem
Festiwal w tym roku przyciągnął wiele szkół podstawowych oraz gimnazjów. Zajęcia odbywały się w murach Uczelni jak i na campusie. Myśliwi, jak co roku, otrzymali jedną z dwóch największych sal wykładowych w Uczelni, która może pomieścić 120 osób. Nasze warsztaty odwiedziły dzieci klas drugich i trzecich ze Szkoły Gminnej z Kałdowa, Szkoły Podstawowej nr 8 i Szkoły Podstawowej nr 3 z Malborka.
Kol. Tomasz Kozłowski
Festiwal odwiedził burmistrz Malborka
Myśliwi przeprowadzili zajęcia dla 120 osób, które trwały ponad godzinę oraz z kolejną grupą, która nie zmieściła się wcześniej. Kol. Andrzej Czapliński przywitał dzieci i nauczycieli, którzy zasiedli na auli, przedstawił myśliwych biorących udział w warsztatach. Kol. Tomasz Kozłowski na początku zaprezentował film o zwierzętach występujących w naszym Kraju, po czym przeszedł do omawiania poszczególnych gatunków zwierzyny grubej oraz drobnej. W międzyczasie kol. Henryk Panasiewicz z kol. Tadeuszem Michalakiem zaprezentowali uczestnikom parostki rogaczy, wieńce jelenia europejskiego, poroże daniela, zrzuty łopat łosia, pokaźne oręża dzicze.
kol. Tadeusz Michalak
Kol. Henryk Panasiewicz
Kol. Wiesław Bucki
Kol. Krystyna Panasiewicz
Zajęcia z drugą, mniejszą grupą
Po prezentacji zwierzyny grubej przeszliśmy do prezentacji zwierzyny drobnej takiej jak: kuropatwa, bażant, zając, głuszec, cietrzew, czy gołąb grzywacz. Omawiając poszczególne gatunki, uczestnicy mogli posłuchać odgłosów przedstawianej zwierzyny. Kol. Andrzej wywołany pytaniem dzieci co to za mundur, omówił z jakich elementów i co oznaczają składa się myśliwski mundur galowy. Kol. Krystyna przedstawiła patrona myśliwych św. Huberta. Po zakończonych prezentacjach, dzieci zadawały wiele pytań otrzymując oczywiście wyczerpujące odpowiedzi. Na koniec myśliwi przeprowadzili mini konkurs, przepytali dzieci sprawdzając, czy zapamiętały pewne ciekawostki z zajęć. Kto się pierwszy zgłosił i odpowiedział prawidłowo na zadane pytanie otrzymywał upominek.
Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem. Inni również chciali wziąć udział w warsztatach, jednak nie było już miejsca dla tylu klas. Myśliwi jednak przyjęli jeszcze jedną klasę i poprowadzili kolejne warsztaty. Podsumowując zainteresowanie zajęciami z myśliwymi z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem – co cieszy. Uświadamianie roli i znaczenia myśliwych w gospodarce łowieckiej od najmłodszych lat daje pozytywny wizerunek Naszego stowarzyszenia jakim jest Polski Związek Łowiecki.
Podczas Festiwalu wystawiali się również przedsiębiorcy z nowinkami technicznymi, między innymi JABIL z Kwidzyna, której pracownicy zaprezentowali myśliwym, podczas naszej przerwy w zajęciach, nowoczesne systemy monitoringu oraz wykonywanie zdjęć w naokoło tj. 360 stopni.
Czwarty Akademicki Festiwal Nauki przeszedł już do historii, za rok kolejny piąty festiwal, na który już otrzymaliśmy zaproszenie od Pani Dziekan Wydziału, jak również symboliczne podziękowania za udział w obecnym wydarzeniu. Darz Bór!
Foto; kol. Wiesław Bucki
Tekst: kol. Tomasz Kozłowski