”MUZYKA LASEM INSPIROWANA” – ZMM ”Hubertus”

Po raz pierwszy w dwudziestoczteroletniej historii Letniego Salonu Muzycznego organizowanego przez Elbląskie Towarzystwo Kulturalne  partnerem organizacyjnym był Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Elblągu. Elbląski Okręg był odpowiedzialny za organizację jednego z ośmiu koncertów odbywających się w kolejne letnie, niedzielne popołudnia w nowo wyremontowanej, ze środków Budżetu Obywatelskiego miasta Elbląga, muszki koncertowej elbląskiej Bażantarni.

Tegoroczna, już XXIV edycja Elbląskiego Salonu Muzycznego odbyła się pod Honorowym Patronatem Gustawa Marka Brzezina – Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Witolda Wróblewskiego – Prezydenta Miasta Elbląga.

Partnerami pozostałych ”koncertów” obok ZO PZŁ w Elblągu byli: Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu,  Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna im. Karola Wojtyły w Elblągu, Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu i Stowarzyszenie Polskie Telewizje Lokalne i Regionalne.

Patronat medialny sprawowały: Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl, Telewizja Truso i RMF Classic – współpraca redakcyjna.

Projekt realizowany był przy współudziale finansowym Samorządu Miasta Elbląga oraz  Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Koncert organizowany przez ZO PZŁ w Elblągu odbył się 22-08-2021, a jego wykonawcą był Zespół Muzyki Myśliwskiej ”HUBERTUS” z Kwidzyna w składzie: Michał Wojtyła – puzon, parforce horn, róg kieszonkowy, kierownik zespołu, Marta Prądzinska – trąbka, parforce horn, pless, Maciej Wontka – trąbka, parforce horn, pless, Patryk Wrąbel – tuba, parforce horn i Adam Wileńczyc – saksofon tenorowy.

„„HUBERTUS”, to kwintet dęty, który  powstał w listopadzie 2001 roku i właśnie obchodzi swoje 20 lecie istnienia. W 2004 roku zespół nawiązał współpracę z Kołem Łowieckim „Cyranka”  w Sztumie. W roku 2007 poszerzył swoje możliwości o ciekawe i oryginalne brzmienie na Rogach  Myśliwskich Parforce Horn  w stroju B/Es. W związku z tym nawiązuje się również współpraca z Kwidzyńskim Centrum Kultury. W tym samym roku Kapituła Odznaczeń Łowieckich Polskiego Związku Łowieckiego – nadaje Zespołowi Muzyki Myśliwskiej „Hubertus”  „ODZNAKĘ ZA ZASŁUGI DLA ŁOWIECTWA” –  za propagowanie na wysokim poziomie muzyki i kultury łowieckiej na terenie kraju i za granicą. W 2008 roku zespół został współzałożycielem Kwidzyńskiego Stowarzyszenia Miłośników Kultury i Tradycji Łowieckich, z którym współpracuje do dziś. Z okazji X rocznicy istnienia zespołu – Elbląska Okręgowa Rada Łowiecka – honoruje zespół Odznaczeniem za Zasługi dla  Łowiectwa Okręgu Elbląskiego PZŁ. Zespół współpracuje również z wieloma sygnalistami na rogach naturalnych z Kwidzyna  i okolic, z którymi występuje na przeglądach muzyki myśliwskiej. Kwintet  koncertuje w Polsce i poza granicami kraju, prezentując najwyższy kunszt muzyki myśliwskiej oraz muzyki rozrywkowej. Tym samym zespół nie tylko kultywuje, ale i tworzy kulturę łowiecką z szacunkiem i troską o wielowiekową już tradycję.”

Koncert podzielony był na trzy części; w pierwszej zespół zagrał sygnały łowieckie: organizacyjne i użytkowe; w drugiej części była muzyka myśliwska grana na rogach parforce, historycznie wywodzących się z polowań konnych; w trzeciej, najcieplej przyjętych przez zgromadzoną publiczność, były grane standardy muzyki popularnorozrywkowej. Wśród granych utworów były m.in.: ”New York, New York” – Franka Sinatry; ”Medley” zespołu ABBA; ”Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał” – Skaldów; ”Tequila” – The Champs i ”Szła dzieweczka”.

Próby zakończenia koncertu zgodnie z planem skończyły się niepowodzeniem, potrzebne były bisy !!! ”Myśleliśmy, że to my jesteśmy niemożliwi, ale to państwo są niemożliwi” – żartowali muzycy przed wykonaniem kolejnego bonusowego utworu. ”Dobrze, że nie mamy tutaj dziczyzny, bo musielibyśmy grać do rana… ”

Dodatkową atrakcją spotkania słuchaczy z myśliwymi był ”pokaz” sokolniczy Macieja Dzierwy, który prezentował ”na rękawicy” jastrzębia kamczackiego – Accipiter gentilis albidus. Opowieści Maćka o sokolnictwie, ptakach łowczych, pasji i jego przygodach łowieckich z ptakiem ” na rękawicy” i psem przy nodze zakończyły się godzinę po koncercie. ”Gdybym brał piątaka za każde zdjęcie, byłbym bogaty” – tak skwitował swoją obecność nasz Gość z ”sokołem”.

Koncert ”Hubertusa” poprzedzony był wernisażem prac Alicji Król „Żuławy okiem wiedźmy”, łączących w sobie malarstwo, grafikę cyfrową i fotografię.

XXIV Letni Salon Muzyczny przeszedł do historii, słuchacze i pogoda dopisała, myśliwska obecność chyba przypadła ”wszystkim” do gustu (było kilka ”niepochlebnych” komentarzy internetowych). Mamy już zaproszenie od prezes ETK Pani Teresy Wojcinowicz na kolejny koncert w przyszłym roku, będzie to jubileuszowy XXV Letni Salon Muzyczny, a muzyka myśliwska ma ten jubileusz rozpoczynać. Obok muzyki jest w planie poczęstunek z dziczyzną w roli głównej, ”sokoły” i … może jeszcze coś wymyślimy.

Koncert i współpraca z Elbląskim Towarzystwem Kulturalnym był pomysłem Kol. Przemysława Szkutnika (byłego Łowczego okręgowego) i Kol. Artura Sowińskiego (myśliwego WKŁ ”Odyniec” Elbląg). Realizacja koncertu przypadła w udziale już nowemu Łowczemu Okręgowemu Andrzejowi Rybickiemu.

Organizatorzy z ZO PZŁ w Elblągu składają PODZIĘKOWANIA Tomaszowi Tałajowi, Janowi Luberowi i Zbigniewowi Skoniecznemu;  stażystom, którzy jako nieliczni odpowiedzieli na prośbę o pomoc przy organizacji koncertu.  Dziękujemy Koledzy !!! Darz Bór.

Tekst: Artur Sowiński.

Zdjęcia: Elbląskie Towarzystwo Kulturalne.

 

 

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱