Kto hoduje, ten poluje

blank

”Kto hoduje, ten poluje” – Owoce wcześniejszych działań

Parafrazując myśliwskie przysłowie ”Kto hoduje, ten poluje” można powiedzieć, że pokłosiem wcześniejszych działań są kolejne wspólne inicjatywy myśliwych i lokalnych społeczności. Po warsztatach kulinarnych i myśliwskiej paczce tym razem było wspólne dokarmianie zwierzyny i ognisko w leśnej scenerii.

Zaproszeni do wspólnego działania przez Stowarzyszenie ”Można Więcej” z Huty Żuławskiej (miejscowość na terenie odwodu łowieckiego WKŁ”Odyniec” Elbląg) myśliwi z lokalnego koła dorzucili swoją cegiełkę do nagród w konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie z okazji Międzynarodowego Dnia Pizzy, a z okazji ”11 lutego – Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej” zaprosili wszystkich uczestników do udziału w dokarmianiu zwierzyny i wspólnego ogniska. Do konkursu na najlepszą pizzę zgłosiło się poprzez portal społecznościowy 19 rodzinnych drużyn (dzieci i rodzice/dziadkowie) z okolicznych miejscowości. 9 lutego ogłoszono wyniki konkursu, a 13 lutego wszyscy, którzy nie przestraszyli się mocno padającego śniegu stawili się na porannej zbiórce w Hucie Żuławskiej. Wszyscy razem, choć zachowując obowiązujący reżim sanitarny, każda drużyna w swoim samochodzie ruszyliśmy do lasu. Ponieważ ”przy składnicy pierwsza w prawo” okazała się być ”za składnicą, na rozwidleniu w prawo” spotkanie rozpoczęło się od mini off-road’u. Dla osobowych samochodów to było wyzwanie, ale jak się potem okazało także fajna zabawa. Mimo niespodziewanych trudności na miejsce spotkania dotarli wszyscy. Na początek cała grupa poszła do lasu, by w paśniku wyłożyć karmę dla zwierząt. Na spotkanie ze zwierzętami dzieci dobrze się przygotowały. Do tego co wyłożyli myśliwi, dzieci ze swych koszyków i wiaderek dołożyły warzywa, owoce i ziarna zbóż. Po napełnieniu paśnika o tym kiedy i jak dokarmiać zwierzęta w lesie opowiedział prezes koła Kol. Krzysztof Utrysko. Otwarte buzie i wielkie oczy pojawiły się po opowieści o lizawkach i o tym jak w czasie mrozów piją zwierzęta.

Kolejnym punktem dnia było ognisko. Za zgodą leśniczego Leśnictwa Nowy Wiek Romana Marszałka ognisko przygotowali myśliwi: Kol. Kazimierz Huber z wnuczką Emilią i Kol. Andrzej Świder. Kiełbasę i pieczywo zapewnił Kol. Artur Sowiński, a gorące napoje, bułeczki i ciasto rodzice dzieci. Przy ognisku dzieci przywitała rodzina śnieżnych bałwanów przygotowana przez myśliwych, którzy w czasie spotkania chętnie odpowiadali na pytania dzieci.

Wizyta w lesie przyniosła dzieciom nie tylko wiele wrażeń, ale przede wszystkim dostarczyła praktycznej wiedzy na temat zimowych potrzeb dzikich zwierząt. Podczas leśnej wyprawy pogoda dopisała, w lesie było tak przyjemnie,palące ognisko,kiełbaski i gorąca herbata tak umiliły czas, że uczestnicy nie chcieli wracać do domu.

Szczególne podziekowania od organizatorek: Pani Anny Kinal i Pani Karoliny Karabeli zostały przekazane dla Zarządu Okręgowego PZŁ w Elblągu za kalendarze i broszurki informacyjne.

Podsumowując; każde kolejne wspólne działanie lokalnej społeczności i myśliwych to owoce wcześniejszych wspólnych działań. Dla słów ”Dziękujemy” i ”Myśliwi są OK !!!” warto poświęcić trochę własnego czasu. Darz Bór.

Tekst: Artur Sowiński

Zdjęcia: Anna Kinal

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp