IX spotkanie Komisji Kultury Północno – Wschodniej Krainy Łowieckiej

Trwa zapoczątkowana w 2012 r. współpraca łowczych okręgowych i Komisji Kultury Północno – Wschodniej Krainy Łowieckiej. Na kolejne, już dziwiąte, spotkanie zaprosił Łomżyński Okręg Łowiecki.

Przedstawiciele Komisji Kultury Elbląskiej Okręgowej Rady Łowieckiej koledzy: Andrzej Czapliński – przewodniczący, Ryszard Hołowiński, Tomasz Kozłowski i Tadeusz Michalak, udali się 20 stycznia do Ciechanowca, na zaproszenie łowczego ZO PZŁ w Łomży kol. Jerzego Włostowskieg. Celem spotkania było omówienie współpracy oraz przedstawienie przez przedstawicieli poszczególnych Okręgów PZŁ Północno – Wschodniej Krainy Łowieckiej zorganizowanych imprez w szeroko rozumianym temacie kultury łowieckiej i promocji łowiectwa w 2016 r. Także dokonanie próby ustalenia dat imprez łowieckich w Okręgach na 2017 r. tak, ażeby terminy w poszczególnych Okręgach nie zachodziły na siebie. Spotkanie odbyło się na terenie Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu.

Nasza delegacja w Ciechanowcu. Od lewej: Tomasz Kozłowski, Ryszard Hołowiński, Tadeusz Michalak i Andrzej Czapliński

Muzeum Rolnictwa

Dzień pierwszy – 20 stycznia 2017 r.

O godz. 12:00 spotkanie rozpoczął sygnał „Powitanie”, grany na rogach myśliwskich przez Dianę kol. Dorotę Michalak i kol. Jerzego Włostowskiego.

Przybyłych przedstawicieli Okręgów Łowieckich: Białostockiego, Elbląskiego, Olsztyńskiego i Suwalskiego, przywitał łowczy Okręgu Łomżyńskiego kol. Jerzy Włostowski.

Następnie przedstawił osoby funkcyjne KŁ „Rogacz” w Ciechanowcu, na terenie którego się znajdowaliśmy. Prezesa koła kol. Jana Nettera, łowczego kol. Bogusława Prokopiaka, sekretarza kol. Bogusława Dąbrowskiego i skarbnika kol. Cezarego Proniewicza. Jako pierwszy punkt spotkania zaproponował zwiedzanie Muzeum Rolnictwa, a w nim takich obiektów jak gajówka, zbiór maszyn rolniczych min. traktorów, kościół, wikarówkę, dworek myśliwski i kolekcję pisanek.

Wystrój gajówki

W wozowni

Dziewczyny na traktory

Kościół i wikarówka

Przeogromny zbiór pisanek

Dworek mysliwski

Muzeum i skansen są ogromne i bardzo ciekawe. Napięty program spotkania nie pozwolił na ich dokładne obejrzenie. Po powrocie z Muzeum głos zabrali przedstawiciele KŁ „Rogacz” zapoznając nas z historią koła, obwodami, gospodarką łowiecką i osiągnięciami.

Sekretarz KŁ. „Rogacz” w Ciechanowcu kol. Bogusław Dąbrowski

Prezes KŁ. „Rogacz” kol. Jan Netter

Zasadniczą część spotkania rozpoczęło wystąpienie przewodniczącego Komisji Kultury EORŁ kol. Andrzeja Czaplińskiego. Na wstępie usprawiedliwił powód nieobecności łowczego okręgowego kol. Wieńczysława Tylkowskiego przebywającego w tym czasie w szpitalu, przekazał Jego pozdrowienia i życzenia owocnych obrad. Przekazał również pozdrowienia od nieobecnego członka Komisji Kultury kol. Bolesława Szatrańskiego.

Kol. Andrzej Czapliński omówił zrealizowane przedsięwzięcia w 2016 roku, między innymi takie jak: IV Olimpiada Wiedzy Przyrodniczej „Przyroda Warmii,Powiśla i Żuław”, Konkurs Plastyczny KŁ”Cyranka” w Sztumie „Jak pomagać i chronić zwierzynę w lasach i na polach”, nawiązanie współpracy z Komisją Kultury ORŁ w Gdańsku, piknik „Pies w Kulturze Łowieckiej” organizowany we współpracy z Komisją Kynologiczną i ORŁ z Gdańska, „XVI Powiślański Przegląd Muzyki i Kultury Łowieckiej im. Tomasza Bielawskiego o Wiklinowy Róg Kwidzyna”, powołanie Klubu Seniora „Nemrod” podczas „Seniorady” odbywającej się co 4 lata. Kolega Andrzej poprosił kol. Tomasza Kozłowskiego o omówienie regulaminu i zasad działania Klubu Nemroda, sam w tym czasie rozdał zgromadzonym bardzo ładnie wydrukowaną Preambułę i Regulamin Klubu. Kolega Tomasz wykorzystując dany mu czas przedstawił w jaki sposób promowane jest łowiectwo, już trzeci rok, w czasie Festiwalu Nauki w murach Wydziału Zarządzania i Inżynierii Wyższej Szkoły Gospodarki w Malborku. Na zakończenie Kol. Andrzej omówił jeszcze starodawny zwyczaj Pomazania Króla Pudlarzy, który oprócz medalu zostaje wymazany czarnym smarowidłem przez najmłodszego stażystę. Zwyczaj ten pomału zaczyna przyjmować się w Naszym Okręgu PZŁ.

Wystąpienie kol. Tomasza Kozłowskiego

W czasie wystąpień naszych przedstawicieli łowczy łomżyński rozdał pamiątkowy album „Perła Podlasia” wydany z okazji 50 – lecia Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu.

Kolejnym referującym był łowczy okręgowy kol. Jan Goździewski reprezentujący jednoosobowo ZO PZŁ w Suwałkach. Przedstawił główne imprezy jakie realizowano w Okręgu Suwalskim za pomocą prezentacji multimedialnej.

Kol. Jan Goździewski – łowczy okręgowy z Suwałk

Następnie głos zabrał gospodarz spotkania łowczy Okręgu Łomżyńskiego kol. Jerzy Włostowski prezentując przedsięwzięcia Okręgu. Ponadto gospodarzy reprezentowali: koleżanka Urszula Sokólska i koledzy: Mariusz Dejneka i ks. Mirosław Orłowski.

Kol. Jerzy Włostowski – łowczy okręgowy z Łomży

Kol. Maria Grzywińska i kol. Urszula Sokólska

Przyszedł czas na wystąpienie przedstawicieli Olsztyńskiego Okręgu PZŁ, który reprezentowali: członek Zarządu kol. Zbigniew Korejwo i Przewodnicząca Komisji Tradycji Łowieckich koleżanka Dorota Michalak. Osiągnięcia Okręgu podsumował kol. Zbigniew Korejwo będący jednocześnie redaktorem naczelnym Myśliwca Warmińsko – Mazurskiego.

Kol. Zbigniew Korejwo

Kol. Dorota Michalak

Okręg Białostocki reprezentowali łowczy okręgowy kol. Jarosław Żukowski, Diany: koleżanki Maria Grzywińska i Alicja Milewska, oraz kol. Zbigniew Chrzanowski. Dokonania Okręgu przedstawiła przy pomocy prezentacji multimedialnej kol. Alicja Milewska. Na koniec wystąpienia koleżanki Alicji zabrał głos Jarosław Żukowski i przedstawił stanowisko kolegów z Okręgów Ostrołęckiego i Ciechanowskiego. Stoją oni na stanowisku, że terytorialnie to też należą do północno-wschodniej Polski, bardzo im się podoba nasza działalność oraz prowadzona wymiana doświadczeń i chętnie by przystąpili do współpracy z nami.

Kol. Alicja Milewska

Kol. Maria Grzywińska

W środku kol. Jarosław Żukowski – łowczy okręgowy z Białegostoku

O 17:30 kol. Jerzy Włostowski zamknął tę część spotkania i zaprosił do Hotelu Nowodwory na obiado – kolację, w czasie której koleżanki i koledzy prowadzili luźne dyskusje na temat promocji łowiectwa, utrwalania zwyczajów i tradycji łowieckich, organizacji imprez plenerowych dla społeczeństwa itp.

Sygnał „Na posiłek”

Na zakończenie biesiady gospodarz zaprosił wszystkich chętnych, następnego dnia, do udziału w polowaniu zbiorowym na zwierzynę grubą.

Dzień drugi – 21 stycznia 2017 r.

Wyjazd na polowanie

Kol. kol. Ala Milewska, Ryszard Hołowiński i Dorota Michalak

Kol. Ula Sokólska

Wyjeżdżamy w łowisko

Polowanie trwało od 10:00 do 15:30, w pełnej oprawie ceremoniału. Polowano w 17 strzelb, nagankę stanowili doświadczeni naganiacze mający do dyspozycji cztery dobrze ułożone psy. O 11:00 nastąpiła przerwa na drugie śniadanie, na którym serwowano doskonały gulasz z dzika. Polowanie zakończono otrąbieniem Pokotu, na którym znalazł się cielak i dwa dziczki. Jednego dzika strzeliła w pierwszym pędzeniu Diana kol. Dorota Michalak, drugiego i cielaka koledzy z KŁ „Rogacz”. Po uhonorowaniu Króla Polowania i Wicekrólów, oraz odegraniu sygnałów „Koniec polowania” i „Darz bór”, zakończono polowanie i spotkanie przedstawicieli Okręgów Północno – Wschodniej Krainy Łowieckiej.

Fotoreportaż

Kol. Ula Sokólska

Kol. Ala Milewska

Koledzy: Tomasz Kozłowski i Tadeusz Michalak polowali także z aparatami fotograficznymi

Kol. Andrzej Czapliński tylko z aparatem

Prowadzący polowanie

Kol. Ryszard Hołowiński

Sygnał „Zbiórka myśliwych”

Odprawa

Idziemy na stanowiska

Kol. Dorota Michalak z dzikiem …

… i Złomem

Pyszny gulasz z dzika

Gorąca herbata

Niestety po śniadaniu musieliśmy pożegnać polowanie. Do domu mamy bardzo daleko. Z żalem żegnamy wspaniałe towarzystwo, życzymy im udanych łowów i musimy wyjechać. Jesteśmy jednak pełni dobrych wrażeń z pobytu w Ciechanowcu.

Odjeżdżamy do Elbląga

Polowanie trwa dalej i kończy się strzeleniem cielaka. Kończy się też kolejne spotkanie w ramach Północno – Wschodniej Krainy Łowieckiej.

Wicekrólem Polowania została kol. Dorota Michalak

Do zobaczenia następnym razem, być może już w poszerzonym składzie. Gorące podziękowania dla gospodarzy za wspaniałe przyjęcie i atrakcje. Podziękowanie dla KŁ. „Rogacz” w Ciechanowcu za polowanie. Darz Bór i gratulacje dla Doroty za strzelenie dzika i tytuł Wicekróla Polowania.

Fotografie: Ula Sokólska, Tomek Kozłowski, Tadeusz Michalak, Andrzej Czapliński.

Więcej fotografii w Galerii

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱