XVI Powiślański Przegląd Muzyki i Kultury Myśliwskiej im. Tomasza Bielawskiego – Kwidzyn 2016

Już od szesnastu lat Kwidzynem, w pierwszy weekend września, rządzi muzyka myśliwska, a to za sprawą Powiślańskiego Przeglądu Muzyki i Kultury Myśliwskiej im. Tomasza Bielawskiego.

Kwidzyńską imprezę organizuje Kwidzyńśkie Stowarzyszenie Miłośników Kultury i Tradycji Łowieckich przy wsparciu Zarządu Okręgowego PZŁ w Elblągu, Kół Łowieckich Elbląskiego Okręgu PZŁ i innych sponsorów pozyskiwanych przez organizatorów. Od lat głównym organizatorem jest kol. Andrzej Mularczyk – członek Komisji Kultury EORŁ i prezes Kwidzyńskiego Stowarzyszenia.

Kol. Andrzej Mularczyk

Jak każdego roku, tak i teraz, na XVI Przegląd zjechali sygnaliści w różnym wieku by zmierzyć się o Wilkinowy Róg Kwidzyna.

Wiklinowy Róg Kwidzyna

Impreza trwa przez dwa dni. W sobotę odbywają się przesłuchania sygnalistów zakończone wielką biesiadą, a w jest Msza św. Hubertowska i ogłoszenie wyników – połączone z rozdaniem nagród. W sobotę, z ramienia okręgowych władz łowieckich, na Przeglądzie był obecny wiceprezes EORŁ kol. Roman Markowicz oraz członkowie Komisji Kultury EORŁ koledzy: Bolesław Szatrański, Wacław Giecewicz, Tadeusz Michalak i Tomasz Kozłowski., w niedzielę łowczy okręgowy kol. Wieńczysław Tylkowski oraz ponownie kolega: Tadeusz Michalak..

Pierwszy z prawej kol. Roman Markowicz – wiceprezes EORŁ

Koledzy: Tomasz Kozłowski i Tadeusz Michalak – członkowie Komisji Kultury EORŁ

Pierwszy z lewej kol. Bolesław Szatrański – członek EORŁ, członek Komiski Kultury EORŁ w towarzystwie Pani Patrycji Kozłowskiej – dziekana Wydziału Zarządzania i Inżynierii WSG w Malborku oraz kol. Tadeusza Michalaka

Kol. Wacław Giecewicz – członek Komisji Kultury EORŁ

Zmagania sygnalistów oceniało profesjonalny jury w składzie: kol. Krzysztof Kadlec – wiceprezes Klubu Sygnalistów Myśliwskich PZŁ, prezes Oddziału Poznańskiego Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej, członek Zakonu Kawalerów Orderu Złotego Jelenia, myśliwy. Od kilkunastu lat zajmuje się wyszukiwaniem, odkrywaniem i popularyzacją zapomnianych utworów muzyki łowieckiej. Od 2003 roku był współorganizatorem Salonów Hubertowskich odbywających się w Muzeum – Zamek Górków w Szamotułach, gdzie odbywały się koncerty poświęcone polskiej artystycznej muzyce myśliwskiej. Przyczynił się do wystawienia w 2008 roku, w ramach VI Salonu Hubertowskiego, odkrytej przed paru laty najstarszej polskiej opery a zarazem pierwszej opery o tematyce łowieckiej w Europie „Heca albo polowanie na zająca” anonimowego autora. Był wykonawcą pierwszego recitalu muzyki myśliwskiej na Zamku Książ podczas Ogólnopolskiego Konkursu Sygnalistów Myśliwskich „O Róg Wojskiego” w Wałbrzychu w 2002 r. Autor opracowania zbioru pieśni myśliwskich do śpiewania i do grania ułożonych na małe i duże rogi myśliwskie zatytułowany „Hej na dzika!” i „Szkoły na róg myśliwski”. Z jego inicjatywy powstał przy RO PZŁ w Poznaniu Zespół Pieśni Myśliwskiej Nemrod, który jako jedyny w Polsce propaguje wielogłosową historyczną i współczesną pieśń myśliwską. Jest kompozytorem wielu hejnałów kół łowieckich, uroczystych fanfar m.in. Fanfary Tymowskiej, Fanfary Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej, Fanfary ekumenicznej „Ku czci św. Eustachego”, „Na cześć Kawalerów Zakonu Orderu Złotego Jelenia”, a także większych form jak „Pieśni o św. Hubercie” czy „Modlitwy za zmarłych myśliwych Requiem aeternam”. Obok niego zasiedli: kol. Michał Wojtyła – absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku, leader Zespołu Muzyki Myśliwskiej „Hubertus” i kol. Zbigniew Zygmunt – właściciel sklepu muzycznego w Bydgoszczy „ZM Koncept”.

Jurorzy przyjechali takim oto wehikułem

Jury. Od prawej kol. Krzysztof Kadlec, kol. Michał Wojtyła oraz kol. Zbigniew Zygmunt

Konkurs rozpoczęli „Fanfarą Klubu Sygnalistów Myśliwskich PZŁ” wszyscy uczestnicy pod batutą kol. Krzysztofa Kadleca.

Następnie kol. Andrzej Mularczyk prowadzący i konferansjer zaprosił na koncert ZMM „Hubertus”, który w tym roku obchodzi Jubileusz 15. lecia powstania i działalności.

Zmagania konkursowe otworzył sygnałem „Apel na łowy”, granym na drewnianym Rogu Tucholskim autorstwa nieżyjącego już propagatora muzyki myśliwskiej kol. Piotra Grzywacza, kol. Michał Wojtyła. Takim rogiem otwiera się m.in. Mistrzostwa Europy w grze na rogu drewnianym w Tucholi.

Wiceprezes EORŁ kol. Roman Markowicz uroczyście otwiera XVI Powiślański Przegląd Muzyki i Kultury Łowieckiej

Fotomigawki z pierwszego dnia Przeglądu

W trakcie trwania konkursu swoje książki podpisywał mistrz szlachetnej sztuki wabienia jelenia kol. Bogdan Michalak.

Poproszę o dedykację Mistrzu. A jak się Pan nazywa? Nazywam się … Michalak

A ja nazywam się Tomasz Kozłowski

Kol. Bolesław Sztrański również zainteresowany książką

Kol. Tomek Kozłowski przyjechał z …

… żoną Patrycją

Kol. Janusz Bojarczuk – także znakomity sygnalista

W biurze organizacyjnym nieustannie pracowali koledzy: Tomasz Janiuk i Zbigniew Wojtyła

Koledzy: Wacław Giecewicz i Tomek Janiuk

Przerwa na kawę. Koledzy: Krzysztof Kadlec i Zbigniew Zygmunt

Impreza towarzysząca – wystawa malarstwa

Można się było posilić kiełbasą z dzika oraz chlebem ze smalcem i ogórkiem

Kol. Bogdan Michalak

Drugi dzień imprezy odbył się w padającym deszczu i rozpoczął się od pokazu psów ras myśliwskich.

Msza Hubertowska odbyła się w miejscowym kościele, w asyście pocztów sztandarowych kwidzyńskich kół łowieckich, z muzyką uczestników Pśrzeglądu, koncelebrowana przez trzech księży, w tym księdza myśliwego Edwarda Słowika.

Ks. Edward Słowik i kol. Tadeusz Michalak

Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród odbyło się na dziedzińcu zamkowym. Nagrody wręczali: łowczy okręgowy kol. Wieńczysław Tylkowski i senator RP Leszek Czarnobaj.

Kol. Wieńczysław Tylkowski – łowczy okręgowy

W środku łowczy okręgowy – kol. Wieńczysław Tylkowski

Kol. Bogdan Michalak – pokaz szlachetnej sztuki wabienia jelenia

Kol. Krzysztof Kadlec. Za nim senator Leszek Czarnobaj

Jeszcze podsumowanie Przeglądu przez kol. Krzysztofa Kadleca – bardzo pozytywne oraz końcowa fanfara na Drewnianym Rogu Tucholskim zagrana przez Michała Wojtyłę i XVI Powiślański Przegląd Kultury i Muzyki Łowieckiej przeszedł do historii. Następny za rok. Zapraszamy. Darz Bór !!!

Podziękowanie kol. Andrzeja Mularczyka

Foto: kol. Tadeusz Michalak, kol. Tomasz Kozłowski, kol. Tomasz Janiuk, kol. Michał Wojtyła

Lista uczestników i wyniki PDF

Więcej fotografii w Galerii

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱