W dniach 20-21 czerwca b.r. myśliwi a zarazem nauczyciele akademiccy koledzy Jerzy Kozłowski i Tomasz Kozłowski uczestniczyli w XXIII Ogólnopolskim Sympozjum Naukowym pt. Kompleksowe Badania i Ochrona Środowiska Naturalnego. Zorganizowanego przez Katedrę Ekoinżynierii i Fizykochemii Środowiska Uniwersytetu Technologiczno – Przyrodniczego im. J.J. Śniadeckich w Bydgoszczy.
Obrady odbywały się w Ośrodku Rehabilitacji i Wypoczynku Perła Borów w miejscowości Tleń. W ciągu dwóch dni wystąpiło 21 prelegentów. Koledzy Jerzy i Tomasz wystąpili z prelekcją artykułu naukowego nt. Gospodarowanie populacją dzika w Polsce na przykładzie Okręgu PZŁ: elbląskiego, gdańskiego i bydgoskiego. Przedstawili charakterystykę populacji, pozyskanie łowieckie w Polsce, regulacje prawne w zakresie zarządzania populacją dzika, planowane środki zapobiegawcze w obecnym roku, określenie przyrostu zrealizowanego oraz jak kształtuje się obecnie zwiększenie populacji dzika w okręgu elbląskim, gdańskim i bydgoskim.
Kol. Jerzy Kozłowski
Kol. Tomasz Kozłowski
Wystąpienie poparli aktualnymi danymi z ostatnich kilku sezonów łowieckich. Koledzy przedstawili również czynniki, które wpłynęły i nadal wpływają na wzrost populacji dzika w Naszym kraju. Po przedstawieniu tematu otrzymaliśmy od pozostałych uczestników gromkie brawa. Po prelekcji nastąpiła seria pytań i odpowiedzi wśród uczestników.
Okazało się, że temat zaciekawił wszystkich, jednak moderator prof. Wolnicki pilnował czasu i do tematu wróciliśmy w kuluarach sympozjum. Wspomniany prof. wygłosił referat nt. Czynnej ochrony polskich populacji zagrożonego gatunku ryby karpiowatej strzebli błotnej. Marian Żabensky ze Słowacji wygłosił referat nt. Ochrony dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego na Słowacji z uwzględnieniem struktur krajobrazowych, natomiast Janusz Opiła przedstawił wizualizację szlaków migracyjnych zwierząt z użyciem biblioteki SCPOVPLOT3D. Marek Ramczyk przedstawił optymalizację statystyczną odłowów szczupaka w jeziorze Charzykowskim. Jak już wspomniano referatów wygłoszono 21. Wszystkie były ciekawe i adekwatne do tematu sympozjum. Wśród uczestników nie zabrakło nadleśniczych, którzy co roku biorą udział w Sympozjum. Nadleśniczy Piotr Kasprzyk z Nadleśnictwa Trzebciny oraz Nadleśniczy Marek Sobczak z Nadleśnictwa Osie. Wszystkie referaty zostały opublikowane w monografii, która jest podsumowaniem odbytego Sympozjum.
Na podkreślenie zasługuje fakt, że nasi wykładowcy wystąpili na Sympozjum w mundurach łowieckich. Obaj są przecież myśliwymi KŁ. „Bażant” w Malborku.
Materiał nadesłał kol. Tomasz Kozłowski