Spotkanie Komisji Kultury Okręgowych Rad Łowieckich Bydgoszczy, Elbląga, Gdańska i Torunia

Przedstawiciele Komisji Kultury Elbląskiej Okręgowej Rady Łowieckiej koledzy: Paweł Koreń – zastępca Przewodniczącego, Tadeusz Michalak – sekretarz Komisji, Wacław Giecewicz i Dariusz Kaczor – członkowie, 11 czerwca 2016 r. wzięli udział w posiedzeniu Komisji Kultury Okręgowych Rad Łowieckich Bydgoszczy, Elbląga, Gdańska i Torunia.

Celem spotkania była wymiana doświadczeń w realizowaniu zadań stojącymi przed Komisjami Kultury w zakresie propagowania łowiectwa wśród społeczeństwa. Szeroko rozumianej edukacji młodzieży, oraz kultywowania tradycji i zwyczajów łowieckich.

Nadleśnictwo Woziwoda

Posiedzenie odbyło się na terenie siedziby Nadleśnictwa Woziwoda k/Tucholi, organizatorem i gospodarzem spotkania była Komisja Kultury i Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Bydgoszczy.

Czekając na obrady obejrzeliśmy piękny Ośrodek Edukacji Przyrodniczo – Leśnej, który robi ogromne wrażenie.

O godzinie 11:00 uczestnicy spotkania zajęli miejsca w sali budynku Ośrodka Edukacji Przyrodniczo – Leśnej, gdzie wszystkich przywitał prezes Bydgoskiej Okręgowej Rady Łowieckiej kol. Bogusław Chłąd. Poprosił sygnalistę kol. Henryka Drążka, autora utworu, o zagranie „Hejnału Łowiectwa Bydgoskiego”. Następnie zaprezentował uczestniczących w spotkaniu przedstawicieli Okręgu Bydgoskiego PZŁ, między innymi kol. Aleksandrę Szulc – sekretarza BORŁ, kol. Huberta Trzebińskiego przewodniczącego Komisji Kultury BORŁ. Sygnalista zagrał sygnał „Powitanie” i prowadzenie spotkania przejął kol. Hubert Trzebiński, który zapoznał zgromadzonych z dalszym harmonogramem spotkania.

Prezes Bydgoskiej Okręgowej Rady Łowieckiej kol. Bogusław Chłąd

Kol. Trzebiński poprosił przewodniczących poszczególnych ekip o przedstawienie swoich Kolegów z Komisji i zaprezentowanie w jaki sposób i poprzez jakie przedsięwzięcia realizują zadania stojące przed Komisjami Kultury.

Pierwszy zabrał głos Przewodniczący Komisji Kultury Łowieckiej z Gdańska kol. Ryszard Mazurowski. Przedstawił swoich Kolegów z Komisji, oraz omówił cykliczne przedsięwzięcia realizowane w ciągu roku między innymi takie jak: Integracyjne Polowania Zbiorowe na Lisy, Festiwal Kultury Łowieckiej „Knieja 2015”, Konkurs plastyczny „Przygoda z przyrodą”, Powiatowe Polowanie na Lisy, czy tegoroczny Festyn myśliwski w Pelplinie pod hasłem „Myśliwi społeczeństwu”, oraz wspólne przedsięwzięcie z Okręgiem Elbląskim „Pies w kulturze łowieckiej”.

Przewodniczący Komisji Kultury z Gdańska kol. Ryszard Mazurowski

Kolejnym prelegentem był kol. Paweł Koreń. W naszej prezentacji omówił realizowane przedsięwzięcia w Okręgu Elbląskim. Między innymi zorganizowanie już IV Olimpiady Przyrodniczej „Przyroda Warmii, Powiśla i Żuław”, X Konkursu Plastyczno – Poetyckiego „Myśliwy, las i jego zwierzyna”, XVI Powiślańskiego Przeglądu Muzyki i Kultury Łowieckiej im. Tomasza Bielawskiego o Wiklinowy Róg Kwidzyna. Przedstawił współpracę Komisji Kultury w ramach Północno – Wschodniej Krainy Łowieckiej (ZO Białegostoku, Elbląga, Łomży, Olsztyna i Suwałk). Zaprezentował również udział myśliwych, już po raz trzeci, w Akademickim Festiwalu Nauki na campusie i w murach Wydziału Zarządzania i Inżynierii Wyższej Szkoły Gospodarki w Malborku, gdzie prowadzone są warsztaty pt. „Myśliwi w gospodarce łowieckiej”. Następnie zabrał głos kol. Wacław Giecewicz i omówił Konkurs Plastyczny KŁ „Cyranka” w Sztumie „Jak pomagać i chronić zwierzynę w lasach i na polach”, którego, od 20 lat, jest organizatorem i prowadzącym. Na zakończenie kol. Paweł Koreń rozdał kwartalnik „Myśliwiec Warmińsko – Mazurski”, współredagowany przez Zarządy Okręgowe Północno – Wschodniej Krainy Łowieckiej. Omówił działalność Klubu Nemroda zorganizowanego w tym roku przez Komisję Kultury Elbląskiej Okręgowej Rady Łowieckiej, oraz rozdał regulamin Klubu.

Następnie zabrał głos przedstawiciel Torunia kol. Zygmunt Paradowski, który po prezentacji członków swojej ekipy podzielił się doświadczeniami z działalności toruńskiej Komisji, np. konkursem „Myśliwi dzieciom – dzieci zwierzętom”, Ogólnopolskim Festiwalem Muzyki Myśliwskiej w Brodnicy, Zlotem samochodów terenowych „Myśliwi i ich maszyny” w Grudziądzu, organizacją obchodów św. Huberta na zamku w Golubiu – Dobrzyniu, połączonymi z konkursami na najlepszy przysmak, nalewkę i fotografię oraz współredagowaniem wraz z ZO z Bydgoszczy kwartalnika „Nemrod”.

Przyszła kolej na zaprezentowanie swoich doświadczeń przez przewodniczącego KK BORŁ kol. Huberta Trzebińskiego, który poinformował że w Okręgu Bydgoskim zadania KK rozkładają się jeszcze na Komisję Promocji i Kontaktów z Mediami, oraz Komisję Współpracy z Młodzieżą Szkolną. Omówił realizację takich przedsięwzięć jak organizacja Hubertusa myśliwskiego w Myślęcinku, konkurs na opowiadanie myśliwskie, wydanie przez ZO książki z opowiadaniami myśliwskimi, wydanie skryptu nt. „Polowanie zbiorowe”, zorganizowanie pleneru artystycznego. Następnie udzielił głosu kol. Aleksandrze Szulc, również Przewodniczącej Komisji Promocji i Kontaktów z Mediami. Omówiła Ona organizację corocznej Biesiady Myśliwskiej na zakończenie sezonu łowieckiego, Bydgoskiego Pikniku Myśliwskiego w centrum miasta na Wyspie Młyńskiej, a w jego ramach przedstawianie czym zajmują się myśliwi na co dzień, promowanie potraw myśliwskich. Zorganizowanie konkursu fotograficznego dla nie myśliwych pt. „Polując z aparatem”.

Kol. Aleksandra Szulc

Na tym zakończono wystąpienia przedstawicieli Okręgów i poproszono o głos kol. ks. Andrzeja Kossa. który omówił encyklikę Papieża Franciszka – w trosce o wspólny dom, z której wynika, że Ziemia jest domem dla wszystkich ludzi.

Ks. Andrzej Koss

Kolejnym punktem spotkania było wystąpienie Nadleśniczego Ryszarda Chirrka z informacją multimedialną na temat Nadleśnictwa Woziwoda.

Nadleśniczy Nadleśnictwa Woziwoda

Kol. Hubert Trzebiński przybyłym gościom wręczył symboliczne upominki i zaprosił na przejażdżkę Meleksem po ścieżce edukacyjnej Nadleśnictwa.

Kolejnym punktem spotkania był wspólny obiad, a raczej ze względu na miejsce i uczestników biesiada myśliwska. W budynku gospodarczym Nadleśnictwa adoptowanym na ten cel, serwowano wspaniałe potrawy z dziczyzny przygotowane przez kol. Jana Myśliwca ze Śliwic, członka KK BORŁ. Wyśmienite były również nalewki, którymi częstowali gościnni gospodarze.

Pierwszy z lewej kol. Jan Myśliwiec, który przygotował biesiadę myśliwską

Z toczącej się dyskusji, zarówno przy stole konferencyjnym jak i biesiadnym wynikało jednoznacznie, że taka okresowa wymiana doświadczeń jest bardzo potrzebna. Przyczynia się do pobudzania naszej aktywności w kierunku poszukiwania nowych form popularyzacji myślistwa w społeczeństwie. Przedstawianie na spotkaniach publicznych, że my myśliwi to na co dzień jesteśmy prawnikami, lekarzami, robotnikami, nauczycielami czy urzędnikami a nie mordercami zwierząt jak nas postrzegać przeciwnicy myślistwa. Popularyzacja kuchni myśliwskiej na organizowanych festynach dla lokalnych społeczności, przyczyni się do zwiększenia frekwencji. Uzgodniono również o wzajemnym informowaniu się o organizowanych imprezach i uczestnictwie w nich przedstawicieli Komisji Kultury Okręgów.

Mieliśmy przyjemność uczestniczyć w atrakcyjnym spotkaniu i poznać ludzi zajmujących się propagowaniem kultury łowieckiej. Takie spotkania mają jeszcze jeden cel. Przestajemy być anonimowi, poznajemy się i możemy połączyć wysiłki na rzecz naszego wizerynku. Spotkaliśmy miłych i gościnnych gospodarzy. Oglądaliśmy wspaniałe obiekty Nadleśnictwa Woziwoda. Jako działacze myśliwscy, w każdym z Okręgów, nie mamy się czego wstydzić a wręcz mamy powód do dumy. Prędzej, czy później ta świadomść dotrze do społeczeństwa. Darz Bór !!!

Tekst: kol. Tadeusz Michalak

Foto: kol. Paweł Koreń, kol. Tadeusz Michalak

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱