Myśliwi z Wojskowego Koła Łowieckiego nr 259 BAŻANT w Szkole Podstawowej nr 3 w Malborku

26 lutego członkowie WKŁ BAŻANT, Kol. Tomasz Kozłowski, Kol. Jerzy Kozłowski i Kol. Tadeusz Michalak na zaproszenie Pani Dyrektor Beaty Kacprowicz ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. 2 Pułku Nocnych Bombowców „Kraków” w Malborku przeprowadzili zajęcia na temat „Zwierzęta w Polskich Lasach” dla dzieci klas pierwszych.

W zajęciach uczestniczyło 80 dzieci wraz z ich nauczycielami oraz Pani Dyrektor. Podczas zajęć Kol. Jerzy Kozłowski omówił gatunki zwierząt jakie występują w polskich lasach, przedstawił ich bytowanie w środowisku naturalnym. Omówił tryb życia, między innymi: łosia, jelenia europejskiego, jelenia sika, daniela, sarny, dzika, zająca, kuropatwy i bażanta. Po tej części prelekcji dzieci mogły zadawać pytania.

W drugiej części spotkania Kol. Tomasz Kozłowski przedstawił i omówił rolę myśliwych w gospodarce łowieckiej i ochronie przyrody. Omówił proste sposoby dbania o środowisko naturalne, w których mogą uczestniczyć dzieci wraz z nauczycielami i myśliwymi. Są to, między innymi: zielona szkoła – forma realizacji programu nauczania w szkole (najczęściej w szkole podstawowej), w trakcie kilkudniowego wyjazdu całego oddziału wraz z nauczycielami do miejscowości posiadających walory przyrodnicze lub uzdrowiskowe. Wyjazd powinien stanowić kontynuację zajęć prowadzonych w trakcie normalnego toku nauczania. Omówione zostały również inicjatywy takie jak dokarmianie zwierząt w okresie zimowym, sadzenie lasu czy edukacja na ścieżkach ekologicznych w Parkach Narodowych, Krajobrazowych czy też Rezerwatach Przyrody.

Kol. Tadeusz Michalak zaprezentował dzieciom slajdy tropów zwierząt, omawiając poszczególne z nich, między innymi: łosia, jelenia, sarny, dzika, zająca, lisa a nawet ptaków – sikorki bogatki, kruka, czy pospolitego wszędobylskiego wróbelka. Po prezentacji drugiej części dzieci prześcigały się w pytaniach. Utworzyły się trzy grupy młodych słuchaczy, gdzie każdy z myśliwych odpowiadał na zadawane pytania.

W trzeciej części, na zakończenie, Koledzy myśliwi, zaprezentowali, w formie audio – wizualnej kilka sygnałów myśliwskich, poprzedzając je krótkim omówieniem. Zaprezentowano między innymi sygnały: Darz Bór, Apel, Zbiórka Myśliwych, Posiłek.

Koledzy z Bażanta od lat prowadzą zajęcia edukacyjne w różnych grupach wiekowych od szkół podstawowych, gimnazjalnych, liceach oraz dla studentów, z zakresu gospodarki łowieckiej, ochrony przyrody oraz znaczenia lasów dla funkcjonowania środowiska naturalnego. Należy podkreślić, że w ostatnich latach zwiększyło się zainteresowanie szkół zajęciami edukacyjnymi prowadzonymi przez myśliwych. Dla myśliwych oraz Kół Łowieckich ta forma edukacji jest również istotna. Bardzo cieszy fakt, iż dzieci i młodzież chętnie i z dużym zainteresowaniem uczestniczą w takich zajęciach. Jest nam bardzo miło, kiedy po przeprowadzonych zajęciach dzieci pytają kiedy znów przyjdziemy do ich szkoły poprowadzić zajęcia. Gospodarka łowiecka to zespół planowanych i skoordynowanych czynności mających na celu racjonalne gospodarowanie zwierzyną w myśl zasad ekonomii i zgodnie z założeniami ochrony przyrody oraz zgodnie z gospodarką rolną i leśną. Jest to szeroki temat, a dzięki takim inicjatywom Kół łowieckich jak BAŻANT, edukacja dzieci i młodzieży daje szanse na zrozumienie czym jest gospodarka łowiecka i rola myśliwych w ochronie przyrody i zarządzania populacjami zwierząt.

Tomasz Kozłowski, Jerzy Kozłowski, Tadeusz Michalak

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱