W Instytucie Badawczym Leśnictwa w Sękocinie, w dniach 25 – 26 listopada br., odbyły się warsztaty dla edukatorów Polskiego Związku Łowieckiego.
Nasz okręg na warsztatach reprezentowali: kol. Andrzej Czapliński – przewodniczący Komisji Kultury EORŁ oraz kol. Tadeusz Michalak – sekretarz Komisji.
Zajęcia odbywały się w Izbie Edukacji Leśnej, w której „dobrym duchem” jest mgr inż. Grażyna Głuch oraz w terenie na ścieżkach edukacyjnych.
Pani Grażyna Głuch
Sam Instytut Badawczy Leśnictwa znajduje się w miejscowości Sękocin Las i usytuowany jest w kilku budynkach o różnym przeznaczeniu.
Budynek Izby Edukacji Leśnej
Las otaczający Instytut to właściwie jeden kompleks edukacyjny, gdzie jest opisana każda roślina, każdy obiekt i znajdujące się tam ścieżki edukacyjne.
IZBA EDUKACJI LEŚNEJ
Izba Edukacji Leśnej Instytutu Badawczego Leśnictwa w Sękocinie Starym prowadzi działalność edukacyjną, której celem jest m.in.:
Organizowanie:
zajęć dydaktycznych dla dzieci i młodzieży szkolnej (oferta programowa obejmuje ponad 40 tematów),
warsztatów dla studentów, nauczycieli i edukatorów oraz uczestników uniwersytetów trzeciego wieku,
lekcji festiwalowych i pikniku rodzinnego w ramach Festiwalu Nauki oraz z okazji Dnia Ziemi i Dni SGGW,
zajęć rekreacyjno-edukacyjnych podczas ferii zimowych i wakacji, spotkań integracyjnych, w tym: mikołajkowych, wigilijnych, a także z okazji Dnia Dziecka,
praktyk studenckich i plenerów malarskich.
Na warsztaty przyjechali edukatorzy z całej Polski. Zajęcia zorganizowała i koordynowała kol. Diana Piotrowska – rzecznik prasowy Polskiego Związku Łowieckiego a warsztaty w jego „lwiej części” prowadziła Pani Grażyna Głuch.
Kol. Diana Piotrowska oraz Pani Grażyna Głuch
Utworzyła się fajna, kameralna a nawet wielopokoleniowa grupa, która szybko nawiązała kontakt ze sobą. Forma warsztatowa zajęć też temu sprzyjała a sposób ich prowadzenia i fachowość prowadzącej Pani Grażyny Głuch jeszcze bardziej zintegrował edukatorów. Pierwszy dzień warsztatów głównie przebiegał w pomieszczeniach Izby Edukacji Leśnej.
Rasa psa myśliwskiego stworzonego na podstawie kodu genetycznego wg kol. Tadeusza Michalaka o imieniu „Prezio”
Kol. Tadeusz wykonuje wycinankę …
… i uszka dla zajączka
Wieczorem utrwalaliśmy integracją podczas wieczornego grilla w hotelu „Leśna polana”, który bardzo porządnie nas karmił. Największym hitem grilla było wykonanie „zachcianki” koleżanek edukatorek – chęci wypicia kakao, przez kol. Pawła Więcławskiego z Ciechanowskiego Okręgu Łowieckiego. Pomimo braku kakao wspomniany kolega tę prośbę spełnił a jak, niech pozostanie to Jego tajemnicą.
Kol. Paweł Więcławski z Wojtkiem Piorowskim
Zajęcia w terenie z wykorzystania surwiwalu w edukacji
Nieco zziębnięci edukatorzy powrócili na salę wykładową by zapoznać się z różnymi formami edukacji, potem obiad i powroty do domu.
Był to pożyteczny wyjazd. Nauczyliśmy się wielu rzeczy. Poznaliśmy formy i metody edukacji łowieckiej oraz praktyczne jej zastosowanie. Zapoznaleśmy się z koleżankami i kolegami edukatorami z innych okręgów łowieckich. Optymizmem napawa fakt, że tak wielu młodych ludzi garnia się do łowiectwa, w tym kobiet, które ocieplają nasz wizerunek. Pozdrawiamy ich serdecznie. Darz Bór !!!